Szukamy prawnika. Oferta dla radcw prawnych i adwokatw

Zmiana części etatu na inne stanowisko

Czy pracodawca może aneksem na część etatu przekierować mnie na inne (gorsze) stanowisko, zachowując pozostałą część etatu na dotychczasowym stanowisku? Czy na moje miejsce w części brakującego etatu zatrudnić synową? Czy muszę na to wyrazić zgodę?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.


Zmiana części etatu na inne stanowisko

Sposoby zmiany umowy o pracę

Musi Pani wiedzieć, że umowę można zmienić na dwa sposoby:

  1. Aneksem – tu wymagana jest zgoda obu stron – można dokonać każdej zmiany w każdym czasie – o ile obie strony się na to zgadzają, czyli obie strony są zgodne co do zmiany. Jeśli nie podpisze Pani aneksu – nie ma mowy o zmianie. Aneks nie jest czynnością jednostronną.

  2. Wypowiedzeniem zmieniającym wręczonym przez pracodawcę, wypowiadającym dotychczasowe stanowisko czy inne warunki umowy o pracę – w przypadku przyjęcia przez Panią warunków po okresie wypowiedzenia następuje zmiana, w przypadku odmowy przyjęcia warunków – umowa ulegnie rozwiązaniu po okresie wypowiedzenia.

Aneks do umowy to inaczej zmiana warunków umowy o pracę na mocy porozumienia stron. Brak zgody którejkolwiek strony (brak podpisu) powoduje, ze aneks nie wchodzi w życie.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Wypowiedzenie zmieniające

Wypowiedzenie zmieniające polega na jednoczesnym wypowiedzeniu pracownikowi dotychczasowych warunków pracy i płacy oraz zaproponowaniu nowych warunków. Zgodnie z art. 42 § 1 Kodeksu pracy przepisy o wypowiedzeniu umowy o pracę stosuje się odpowiednio do wypowiedzenia wynikających z umowy warunków pracy i płacy. Oznacza to, że oświadczenie pracodawcy o wypowiedzeniu warunków pracy i płacy powinno nastąpić na piśmie oraz zawierać pouczenie o przysługującym pracownikowi prawie odwołania do sądu pracy w ciągu 21 dni. Zgodnie z art. 42 § 3 Kodeksu pracy w razie odmowy przyjęcia przez pracownika zaproponowanych warunków pracy lub płacy, umowa o pracę rozwiązuje się z upływem okresu dokonanego wypowiedzenia. Jeżeli pracownik przed upływem połowy okresu wypowiedzenia nie złoży oświadczenia o odmowie przyjęcia zaproponowanych warunków, uważa się, że wyraził zgodę na te warunki; pismo pracodawcy wypowiadające warunki pracy lub płacy powinno zawierać pouczenie w tej sprawie. W razie braku takiego pouczenia, pracownik może do końca okresu wypowiedzenia złożyć oświadczenie
o odmowie przyjęcia zaproponowanych warunków

Odpowiadając na Pani pytanie – pracodawca może skierować Panią na inne stanowisko aneksem – o ile Pani ten aneks podpisze – czyli zgodzi się na zmianę. Nie musi Pani wyrażać na to zgody – proszę nie podpisywać aneksu.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Przykłady

Zmiana stanowiska na prośbę pracodawcy

Pani Anna pracowała na pełen etat jako specjalistka ds. marketingu. Po kilku miesiącach, pracodawca zaproponował jej aneks do umowy, w którym na połowę etatu miała pracować jako specjalistka ds. marketingu, a na drugą połowę etatu jako asystentka biurowa. Pani Anna nie była zainteresowana zmianą stanowiska, więc odmówiła podpisania aneksu. Dzięki temu pozostała na dotychczasowym stanowisku bez żadnych zmian.

 

Wypowiedzenie zmieniające z propozycją gorszych warunków

Pan Jan pracował na stanowisku kierownika magazynu. Pracodawca, chcąc zreorganizować dział, wręczył mu wypowiedzenie zmieniające, oferując nowe stanowisko – magazyniera na pół etatu, z niższym wynagrodzeniem. Pan Jan nie zgodził się na nowe warunki, co spowodowało rozwiązanie umowy po upływie okresu wypowiedzenia.

 

Zgoda na aneks z częściową zmianą stanowiska

Pani Monika pracowała jako księgowa na cały etat. Z uwagi na zmniejszenie ilości pracy w dziale księgowości, pracodawca zaproponował jej aneks do umowy, który przewidywał pracę jako księgowa na 3/4 etatu oraz dodatkowe obowiązki administracyjne na 1/4 etatu. Pani Monika, po rozmowie z pracodawcą, zgodziła się na te warunki i podpisała aneks, co pozwoliło jej utrzymać zatrudnienie w pełnym wymiarze godzin, choć z nieco zmienionymi obowiązkami.

Podsumowanie

Zmiana warunków zatrudnienia, w tym przekierowanie na inne stanowisko, wymaga zgody pracownika, jeśli odbywa się na mocy aneksu do umowy. Pracownik ma prawo odmówić podpisania takiego aneksu, co oznacza, że warunki pracy pozostaną niezmienione. Alternatywnie, pracodawca może zastosować wypowiedzenie zmieniające, które jednak niesie ryzyko rozwiązania umowy, jeśli pracownik nie zaakceptuje nowych warunków.

Oferta porad prawnych

Skorzystaj z profesjonalnych porad prawnych online oraz usług tworzenia pism, aby skutecznie chronić swoje prawa w miejscu pracy i szybko uzyskać odpowiedzi na nurtujące Cię pytania. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy - Dz.U. 1974 nr 24 poz. 141

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Izabela Nowacka-Marzeion

Magister prawa, absolwentka Wydziału Prawa Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Doświadczenie zdobyła w ogólnopolskiej sieci kancelarii prawniczych, po czym podjęła samodzielną praktykę. Specjalizuje się w prawie cywilnym, rodzinnym, pracy oraz ubezpieczeń społecznych. Posiada bogate doświadczenie w procedurach administracyjnych, prawem budowlanym oraz postępowaniach cywilnych. Prywatnie interesuje się sukcesją i planowaniem spadkowym oraz zabezpieczeniem firm.



Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Z zaznaczonymi zmianami.

Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-mieszkaniowe.info

Szukamy prawnika »