Szukamy prawnika. Oferta dla radc�w prawnych i adwokat�w

Zmiana pracy z długim okresem wypowiedzenia, jak uniknąć ryzyka niedotrzymania umowy przez nowego pracodawcę?

• Autor: Tomasz Krupiński

Chcę zmienić pracę, jednak obowiązuje mnie 3-miesięczny okres wypowiedzenia. Jak zabezpieczyć się przed ewentualnym niedotrzymaniem warunków przez przyszłego pracodawcę (nieprzyjęciem mnie po moim okresie wypowiedzenia)?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.


Zmiana pracy z długim okresem wypowiedzenia, jak uniknąć ryzyka niedotrzymania umowy przez nowego pracodawcę?

Zawarcie umowy przedwstępnej lub umowy o pracę

W opisanej przez Panią sytuacji warto rozważyć dwie możliwości:

1) zawarcie tzw. promesy zatrudnienia (tj. umowy przedwstępnej). Zawieranie tego typu umów jest możliwe z uwagi na obowiązującą zasadę swobody umów określoną w art. 3531 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. z 2022 r., poz. 1360) „strony zawierające umowę mogą ułożyć stosunek prawny według swego uznania, byleby jego treść lub cel nie sprzeciwiały się właściwości (naturze) stosunku, ustawie ani zasadom współżycia społecznego”. W umowie takiej należy wskazać na następujące kwestie:

a) przyszły pracodawca zobowiązuje się zatrudnić Panią w określonym terminie na określonym stanowisku w określonym wymiarze czasu pracy (należy wskazać to w umowie);

b) Pani zobowiązuje się do podjęcia zatrudnienia w terminie wskazanym w umowie, na wskazanym stanowisku pracy oraz w wymiarze wskazanym;

c) za pracę będzie Pani przysługiwało wynagrodzenie w kwocie X (należy określić je w takiej umowie) oraz premie, nagrody, inne dodatki (także warto je wskazać);

d) w przypadku gdy strony naruszą postanowienia tej umowy przedwstępnej, np. Pani nie podejmie zatrudnienia albo nowy pracodawca Pani nie zatrudni, to można przewidzieć tzw. karę umowną w określonej w umowie wysokości. Należy wskazać, w jakim terminie będzie ona płatna oraz w jaki sposób należy ustalić jej wysokość. Można też z góry określić ją kwotowo.

2) podpisanie umowy docelowej o pracę ze wskazaniem daty, od której strony ustalają wykonanie pracy przez Panią. Data powinna przypadać po upływie okresu wypowiedzenia. Wówczas elementy umowy o pracę determinuje przepis art. 29 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz. U. z 2022 r., poz. 1510). Umowa o pracę określa strony umowy, rodzaj umowy, datę jej zawarcia oraz warunki pracy i płacy, w szczególności: rodzaj pracy, miejsce wykonywania pracy, wynagrodzenie za pracę odpowiadające rodzajowi pracy, ze wskazaniem składników wynagrodzenia, wymiar czasu pracy, termin rozpoczęcia pracy.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Przykłady

Zawarcie promesy zatrudnienia z karą umowną
Pani Katarzyna, pracująca w dziale księgowości, zdecydowała się zmienić pracę na bardziej atrakcyjną ofertę w innej firmie. Aby uniknąć ryzyka pozostania bez zatrudnienia po okresie wypowiedzenia, podpisała z nowym pracodawcą promesę zatrudnienia. Dokument zawierał szczegółowe warunki przyszłej umowy, w tym wynagrodzenie, zakres obowiązków oraz termin rozpoczęcia pracy. Na wypadek rezygnacji jednej ze stron wprowadzono karę umowną w wysokości jednej pensji. Dzięki temu Pani Katarzyna miała pewność, że w razie niedotrzymania warunków umowy przez nowego pracodawcę otrzyma rekompensatę.

 

Podpisanie umowy o pracę z odroczonym terminem rozpoczęcia
Pan Jan, inżynier budownictwa, był związany umową z obecnym pracodawcą na czas nieokreślony i obowiązywał go 3-miesięczny okres wypowiedzenia. Po znalezieniu nowej posady podpisał z przyszłym pracodawcą umowę o pracę z datą rozpoczęcia po zakończeniu okresu wypowiedzenia. Umowa zawierała wszystkie wymagane elementy, w tym określenie stanowiska, wynagrodzenia i miejsca pracy. Dzięki tej formie zabezpieczenia Pan Jan miał gwarancję, że nowa praca na pewno go czeka.

 

Odmowa podpisania umowy przedwstępnej i problemy z zatrudnieniem
Pani Anna, specjalistka IT, otrzymała ofertę pracy w dużej korporacji. Z powodu braku czasu przyszły pracodawca nie chciał podpisać z nią promesy zatrudnienia ani umowy o pracę z odroczonym terminem. Pani Anna zaryzykowała i złożyła wypowiedzenie w dotychczasowej pracy. Niestety, tuż przed końcem okresu wypowiedzenia nowy pracodawca zmienił zdanie i wycofał ofertę. Pani Anna pozostała bez zatrudnienia na kilka miesięcy. Ta sytuacja uświadomiła jej, jak istotne jest formalne zabezpieczenie przyszłego zatrudnienia.

Podsumowanie

Zabezpieczenie przyszłej umowy o pracę to kluczowy krok, aby uniknąć ryzyka pozostania bez zatrudnienia po zakończeniu okresu wypowiedzenia. Można to zrobić poprzez zawarcie promesy zatrudnienia z karą umowną lub podpisanie umowy o pracę z odroczonym terminem rozpoczęcia. Takie rozwiązania dają pewność co do przyszłego zatrudnienia i chronią interesy obu stron.

Oferta porad prawnych

Potrzebujesz pomocy w zabezpieczeniu przyszłej umowy o pracę? Opisz swój problem w formularzu pod artykułem, a my przygotujemy dla Ciebie odpowiednie rozwiązanie!

Źródła:

1. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93
2. Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy - Dz.U. 1974 nr 24 poz. 141

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Tomasz Krupiński

Administrator portalu ePorady24, radca prawny z kilkunastoletnim doświadczeniem, magister prawa, absolwent Wydziału Prawa Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Specjalizuje się w prawie nieruchomości i prawie lokalowym (wykup mieszkań, najem, eksmisje, zasiedzenia itp.) oraz w prawie rodzinnym (rozwody, alimenty, podział majątku itp.). Doradza też wspólnotom mieszkaniowym i zarządcom nieruchomości (sam również ma uprawnienia zarządcy). Prowadzi własną kancelarię i reprezentuje naszych klientów w sądach.



Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Z zaznaczonymi zmianami.

Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

rozwodowy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

Szukamy prawnika »