• Autor: Katarzyna Talkowska-Szewczyk
Jestem pracownikiem korporacji zatrudnionym na umowę o pracę. Partner firmy oznajmił, że w tym momencie wszelkie aneksy do umów są zablokowane i jedyna forma zmiany stanowiska i wynagrodzenia może przybrać formę pisma, z podpisem HRBP. Moja decyzja jest oczekiwana dziś, tak abym jutro mógł otrzymać podpisany dokument (wcześniej informowałem pracodawcę, że w dniu jutrzejszym będę składał wypowiedzenie umowy o pracę). Czy dokument jest jakkolwiek wiążący dla pracodawcy?
Uprzejmie wskazuję, że podstawą prawną do udzielenia odpowiedzi na zapytanie stanowi ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz. U. z 2023 r., poz. 1465). Co do zasady wszelkie zmiany umowy o pracę winny mieć charakter pisemny. Jeżeli chodzi o elementy umowy o pracę, to wynikają one z art. 29 § 1 Kodeksu pracy. Zgodnie z tym przepisem „umowa o pracę określa strony umowy, adres siedziby pracodawcy, a w przypadku pracodawcy będącego osobą fizyczną nieposiadającego siedziby – adres zamieszkania, a także rodzaj umowy, datę jej zawarcia oraz warunki pracy i płacy, w szczególności:
1) rodzaj pracy;
2) miejsce lub miejsca wykonywania pracy;
3) wynagrodzenie za pracę odpowiadające rodzajowi pracy, ze wskazaniem składników wynagrodzenia;
4) wymiar czasu pracy;
5) dzień rozpoczęcia pracy;
6) w przypadku umowy o pracę na okres próbny:
a) czas jej trwania lub dzień jej zakończenia oraz, gdy strony tak uzgodnią, postanowienie o przedłużeniu umowy o czas urlopu, a także o czas innej usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy, jeżeli wystąpią takie nieobecności,
b) okres, na który strony mają zamiar zawrzeć umowę o pracę na czas określony w przypadku, o którym mowa w art. 25 § 22, a także postanowienie o wydłużeniu umowy w przypadku, o którym mowa w art. 25 § 23;
7) w przypadku umowy o pracę na czas określony – czas jej trwania lub dzień jej zakończenia”.
Proszę zwrócić uwagę, że wynagrodzenie za pracę jest jednym z podstawowych elementów umowy o pracę. Wszelkie zmiany w tym zakresie winny mieć również charakter porozumienia pomiędzy stronami. Przedłożony dokument nie ma charakteru takiego dokumentu. Jest to jedynie jednostronne oświadczenie ze strony pracodawcy. W mojej ocenie zwiększenie Pana wynagrodzenia powinno nastąpić w formie aneksu do umowy o pracę. Natomiast jeżeli będzie miał Pan takie jednostronne oświadczenie pracodawcy, to w przypadku braku wypłaty wskazanej kwoty może Pan wystąpić do sądu powszechnego sądu pracy z powództwem o ustalenie wysokości wynagrodzenia w kwocie wskazanej w tym oświadczeniu. Natomiast dla mnie zupełnie niezrozumiałe jest stanowisko pracodawcy, że aktualnie nie zawiera się aneksów.
Wszelkie zmiany dotyczące wynagrodzenia lub zakresu obowiązków powinny być potwierdzone w formie aneksu do umowy o pracę. Jednostronne oświadczenia lub ustne obietnice pracodawcy nie mają wiążącej mocy prawnej i mogą prowadzić do problemów z egzekwowaniem swoich praw. Aby uniknąć nieporozumień, warto zawsze wymagać pisemnego aneksu.
Potrzebujesz pomocy w sporządzeniu aneksu do umowy lub rozwiązania sporu z pracodawcą? Opisz swój problem w formularzu pod artykułem, a nasi prawnicy udzielą Ci wsparcia online! Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.
1. Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy - Dz.U. 1974 nr 24 poz. 141
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
Zapytaj prawnika
Kodeks pracy