Szukamy prawnika. Oferta dla radcw prawnych i adwokatw

Zmiana stanowiska pracy na prośbę pracownika

• Autor: Katarzyna Talkowska-Szewczyk

Jestem kucharką w hotelu. Miałam wypadek w pracy. W jego wyniku doznałam urazu barku. Przez 9 miesięcy byłam na zwolnieniu lekarskim i pobierałam zasiłek rehabilitacyjny. Wróciłam do pracy. Do czasu wypadku zajmowałam się przygotowaniem śniadań. Teraz szef przeniósł mnie na zmianę popołudniową. Po miesiącu pracy powróciła kontuzja barku. Czy mogę prosić szefa o przydzielenie mi innej pracy w ramach mojego stanowiska? Chciałabym obsługiwać bufet, choć wiem, że praca w bufecie należy do obowiązków kucharza.

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.


Zmiana stanowiska pracy na prośbę pracownika

Praca a stan zdrowia

Z opisanego przez Panią stanu faktycznego wynika, że po wypadku przy pracy wróciła Pani na poprzednio zajmowane stanowisko. Z uwagi na czas powrotu (tj. 9 miesięcy przebywała Pani na zwolnieniu lekarskim, a także świadczeniu rehabilitacyjnym), aby móc wykonywać pracę, musiała Pani przejść badania kontrolne. Zgodnie bowiem z art. 229 § 2 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz. U. z 2022 r., poz. 1510), zwana w dalszej części pisma Kodeksem pracy (w skrócie K.p.), „w przypadku niezdolności do pracy trwającej dłużej niż 30 dni, spowodowanej chorobą, pracownik podlega kontrolnym badaniom lekarskim w celu ustalenia zdolności do wykonywania pracy na dotychczasowym stanowisku”. Z uwagi na to, że podjęła Pani zatrudnienie, to lekarz medycyny pracy musiał wystawić Pani zaświadczenie o tym, że stan Pani zdrowia pozwala na podjęcie pracy na dotychczasowym stanowisku.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Możliwość zmiany stanowiska

Po miesiącu pracy na dotychczas zajmowanym stanowisku zaczęła Pani odczuwać dolegliwości, które utrudniają Pani wykonywanie obowiązków. Wobec tego chciałaby Pani zmienić stanowisko pracy na tzw. lżejsze. W takiej sytuacji ma Pani dwa wyjścia. Pierwsze z nich to rozmowa z pracodawcą i wskazanie, że nadal odczuwa Pani dolegliwości zdrowotne przy wykonywaniu obowiązków i chciałaby Pani wykonywać pracę w bufecie. Zgodnie z art. 207 § 2 K.p. „pracodawca jest obowiązany chronić zdrowie i życie pracowników przez zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków pracy przy odpowiednim wykorzystaniu osiągnięć nauki i techniki”. W takiej sytuacji, skoro dysponuje Pani orzeczeniem lekarza medycyny pracy stwierdzającym zdolność do pracy na dotychczasowym stanowisku, zmiana sposobu wykonania pracy zależy od pracodawcy. Nie ma w tym zakresie żadnego przymusu.

Drugim wyjściem z sytuacji jest powiedzenie pracodawcy o dolegliwościach bólowych, z którymi się Pani boryka, i poproszenie o skierowanie do lekarza medycyny pracy na badanie okresowe. Zgodnie z § 2 ust. 5 rozporządzenia Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 30 maja 1996 r. w sprawie przeprowadzania badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych do celów przewidzianych w Kodeksie pracy (Dz. U. 2016 r., poz. 2067) „badania profilaktyczne, do których należą badania okresowe, kończą się orzeczeniem lekarskim stwierdzającym:

1) brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku,

2) istnienie przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku”.

Zgodnie z art. 231 K.p. „pracodawca, na podstawie orzeczenia lekarskiego, przenosi do odpowiedniej pracy pracownika, który stał się niezdolny do wykonywania dotychczasowej pracy wskutek wypadku przy pracy lub choroby zawodowej i nie został uznany za niezdolnego do pracy w rozumieniu przepisów o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Jeżeli przeniesienie do innej pracy powoduje obniżenie wynagrodzenia, pracownikowi przysługuje dodatek wyrównawczy przez okres nieprzekraczający 6 miesięcy”. Zatem żądanie przeniesienia do innej pracy aktualizuje się dopiero w przypadku dysponowania określonym orzeczeniem lekarskim.

W przypadku opisanym przez Panią możliwość taka jest bardzo wątpliwa, gdyż jak sama Pani wskazała: „praca w bufecie należy do obowiązków kucharza”. Po przeprowadzeniu badań okresowych lekarz medycyny pracy nie może, z uwagi na obowiązujące przepisy, stwierdzić, że powinna Pani wykonywać te same obowiązki tylko w innym miejscu, tj. nie w kuchni, ale w bufecie. Lekarz stwierdza bowiem jedynie zdolność lub niezdolność do pracy na danym stanowisku.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Nieprzestrzeganie zasad BHP

Jeżeli pracownicy nie przestrzegają ustalonych zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, powinna Pani zwrócić na to uwagę pracodawcy. Zgodnie bowiem z art. 207 § 2 pkt 2 K.p. „pracodawca jest obowiązany zapewniać przestrzeganie w zakładzie pracy przepisów oraz zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, wydawać polecenia usunięcia uchybień w tym zakresie oraz kontrolować wykonywanie tych poleceń”.

Kliknij tutaj i zapytaj prawnika online ›

Przykłady

Kontuzja i przeniesienie do lżejszej pracy

Pani Anna była zatrudniona w restauracji hotelowej jako kucharka. Po złamaniu ręki na skutek wypadku w pracy, przebywała na zwolnieniu lekarskim przez sześć miesięcy. Po powrocie do pracy poprosiła pracodawcę o zmianę stanowiska z kuchni na obsługę bufetu, aby odciążyć kontuzjowaną rękę. Pracodawca zgodził się na prośbę pracownicy i zaproponował jej pracę przy bufecie w godzinach szczytu, co pozwoliło jej na dalszą aktywność zawodową bez obciążania zdrowia.

 

Ciągłe dolegliwości zdrowotne a zmiana zakresu obowiązków

Pan Marcin, pracujący jako monter instalacji, odczuwał bóle pleców po wielu latach pracy w terenie. Po konsultacji z lekarzem medycyny pracy, dowiedział się, że nie powinien dalej wykonywać prac wymagających dźwigania ciężkich materiałów. Po rozmowie z przełożonym, zaproponowano mu przeniesienie do działu serwisowego, gdzie zajmuje się obsługą techniczną bez nadmiernego wysiłku fizycznego. Taka zmiana pozwoliła Marcinowi pozostać w firmie i kontynuować pracę, unikając dalszych problemów zdrowotnych.

 

Powrót do pracy po wypadku i zmiana obowiązków

Pani Ewa była kierowcą ciężarówki, kiedy miała wypadek, po którym przez kilka miesięcy była na zwolnieniu lekarskim. Po powrocie do pracy, ze względu na lęki związane z prowadzeniem pojazdów, poprosiła o przeniesienie na inne stanowisko. Firma zaproponowała jej pracę w magazynie, gdzie mogła organizować załadunki i rozładunki. Zmiana stanowiska pozwoliła Ewie na kontynuację kariery bez ryzyka pogorszenia zdrowia psychicznego.

Podsumowanie

Zmiana stanowiska pracy na prośbę pracownika może być uzasadniona względami zdrowotnymi lub osobistymi. Kluczowe jest przeprowadzenie otwartej rozmowy z pracodawcą oraz, w niektórych przypadkach, uzyskanie orzeczenia lekarskiego potwierdzającego konieczność zmiany obowiązków. Współpraca z pracodawcą w tym zakresie pozwala na dostosowanie warunków pracy do aktualnych możliwości pracownika, co sprzyja jego dalszej aktywności zawodowej.

Oferta porad prawnych

Oferujemy profesjonalne porady prawne online oraz sporządzanie pism dostosowanych do Twoich potrzeb, zapewniając szybkie i skuteczne rozwiązania w sprawach z zakresu prawa pracy i nie tylko. Skontaktuj się z nami, aby otrzymać indywidualne wsparcie bez wychodzenia z domu. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy - Dz.U. 1974 nr 24 poz. 141

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Z zaznaczonymi zmianami.

Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-mieszkaniowe.info

Szukamy prawnika »