• Autor: Dorota Kriger
Czy zmiana stanowiska pracy pracownika zatrudnionego na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony może odbyć się za pomocą aneksu, czy musi być to wypowiedzenie zmieniające?
Dokonując zmian w umowie z pracownikiem, np. dotyczących rodzaju wykonywanej przez niego pracy, należy przeanalizować, czy nowe warunki zatrudnienia pracownika będą dla niego korzystne, czy też nie. Od wyniku tej analizy zależy sposób wprowadzenia zmian:
Najprostszym sposobem przy zmianie stanowiska pracy, jeśli zmiana ta nie powoduje obniżenia wynagrodzenia, jest zastosowanie porozumienia zmieniającego.
Rozszerzając pracownikowi zakres wykonywanej pracy o nowe stanowisko, powinno się określić konkretne godziny lub dni pracy na obu stanowiskach, a także ustalić wynagrodzenie odpowiednie do każdego stanowiska. Nowy zakres obowiązków pracownika powinien być zgodny z jego kwalifikacjami lub nabytymi umiejętnościami.
Pamiętać należy także o tym, że powierzając pracownikowi stanowisko, na którym występują czynniki szkodliwe dla zdrowia lub warunki uciążliwe, należy takiego pracownika przed dopuszczeniem go do pracy skierować na wstępne badania lekarskie (art. 229 § 2 Kodeksu pracy).
Niezbędne jest także przeszkolenie pracownika na nowym stanowisku pracy w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy oraz zapoznanie go z ryzykiem zawodowym, które wiąże się z wykonywaną pracą (art. 2373 § 2 Kodeksu pracy)
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
O autorze: Dorota Kriger
Absolwentka kierunku bankowość w Studium Finansów pod patronatem WSB w Poznaniu, licencjat Wydziału Ekonomicznego Akademii Ekonomicznej w Poznaniu w specjalności ekonomika pracy i zarządzanie kadrami. Od 1999 r. zatrudniona na stanowisku specjalisty do spraw administracji i zamówień publicznych, zajmuje się m.in. sprawami pracowniczymi.
Współpracuje przy pozyskiwaniu funduszy unijnych na realizację inwestycji i rozwój przedsiębiorczości (ukończone studia podyplomowe na Wydziale Ekonomicznym Uniwersytetu Gdańskiego w zakresie „Rozwój regionalny i fundusze strukturalne Unii Europejskiej. Kierowanie projektami”).
Zapytaj prawnika
Kodeks pracy