Udzielamy indywidualnych Porad Prawnych
Autor: Tadeusz M. Nycz
Ustaw膮 z dnia 2 marca 2007 r. o zmianie ustawy o narodowym zasobie archiwalnym i archiwach oraz ustawy – Kodeks pracy, Dz. U. Nr 64, poz. 426, w Kodeksie pracy znowelizowano art. 94 i art. 281.
Interesuje Ci臋 ten temat i chcesz wiedzie膰 wi臋cej? kliknij tutaj >>
Zgodnie z art. 94 K.p. pracodawca jest obowi膮zany w szczeg贸lno艣ci:
Zapis okre艣lony w art. 94 pkt 9b K.p. (powy偶ej wyt艂uszczonym drukiem) oznacza wyra藕ny obowi膮zek pracodawcy koresponduj膮cy z przepisami ustawy z dnia 14 lipca 1983 r. o narodowym zasobie archiwalnym i archiwach, Dz. U. z 2006 r. Nr 97, poz. 673, z p贸藕n. zm. oraz z 2007 r. Nr 64, poz. 426.
Zgodnie z art. 51u cyt. ustawy z dnia 14 lipca 1983 r., w przypadku postawienia pracodawcy w stan likwidacji lub og艂oszenia jego upad艂o艣ci, pracodawca wskazuje podmiot prowadz膮cy dzia艂alno艣膰 w dziedzinie przechowywania dokumentacji, kt贸remu zostanie ona przekazana do dalszego przechowywania, zapewniaj膮c na ten cel 艣rodki finansowe na czas, jaki pozosta艂 do ko艅ca 50 letniego okresu przechowywania dokumentacji, liczonego:
W my艣l art. 51u ust. 6 cyt. ustawy, dokumentacja przekazywana przez pracodawc臋 do dalszego przechowywania powinna by膰 przed przekazaniem uporz膮dkowana, zgodnie z przepisami wykonawczymi do tej ustawy. Nie stosuje si臋 jednak obowi膮zku opatrywania poszczeg贸lnych stron dokumentacji kolejnymi numerami, co wynika st膮d, 偶e akta osobowe winny by膰 podzielone na cz臋艣ci, w ramach kt贸rych istnieje wym贸g numerowania poszczeg贸lnych dokument贸w.
Przepisy ustawy z dnia 14 lipca 1983 r. przewiduj膮 w art. 52 do 55 przepisy wykroczeniowe o charakterze powszechnym. Sankcje te nie obejmowa艂y jednak niew艂a艣ciwego post臋powania pracodawcy w sprawach dotycz膮cych przechowywania akt osobowych i innej dokumentacji pracowniczej.
Z tego powodu, w ramach wskazanej wy偶ej nowelizacji ustawy z dnia 14 lipca 1983 r. , w art. 281 Kodeksu pracy dodano punkt 7 o brzmieniu: kto, b臋d膮c pracodawc膮 lub dzia艂aj膮c w jego imieniu:
Pozostawania dokumentacj臋 w sprawach zwi膮zanych ze stosunkiem pracy oraz akta osobowe pracownik贸w w warunkach gro偶膮cych uszkodzeniem lub zniszczeniem – podlega karze grzywny, obecnie do 5.000.- z艂otych.
Zaznaczy膰 przy tym trzeba, 偶e uchwalona ju偶 13 kwietnia 2007 r. ustawa o Pa艅stwowej Inspekcji Pracy (jeszcze nie opublikowana) przewiduje za tego rodzaju wykroczenie kar臋 grzywny od 1.000.- do 30.000.- z艂otych.
Prawdopodobnie taki stan penalizacyjny b臋dzie obowi膮zywa艂 od dnia 1 lipca 2007 r. Z tego powodu pracodawcy powinni szczeg贸lnie zwraca膰 uwag臋 na poprawno艣膰 post臋powania z dokumentacja pracownicz膮, aby nie nara偶a膰 si臋 na t臋 odpowiedzialno艣膰.
Pracodawca kt贸ry nie likwiduje zak艂adu pracy ani nie przewiduje upad艂o艣ci ma obowi膮zek przechowywa膰 akta osobowe i inna dokumentacje pracownicz膮 we w艂asnym zakresie. Nie oznacza to jednak, 偶e nie mo偶e tych obowi膮zk贸w zleci膰 innej specjalistycznej firmie.
Oczywi艣cie, 偶e ma takie prawo. Jednak偶e trzeba pami臋ta膰, 偶e obowi膮zki dotycz膮ce poprawno艣ci przechowywania tej dokumentacji s膮 immanentnie zwi膮zane z podmiotem zatrudniaj膮cym, tote偶 poprzez umow臋 cywilno-prawn膮 pracodawca nie mo偶e wyzby膰 si臋 ani tych obowi膮zk贸w ani odpowiedzialno艣ci za wykroczenie, w sensie ca艂kowitego uwolnienia si臋 od niej.
Je偶eli chcesz wiedzie膰 wi臋cej na ten temat 鈥 kliknij tutaj >>
Udzielamy indywidualnych Porad Prawnych
Zapytaj prawnika
Kodeks pracy