Zmuszanie do pracy w soboty

• Autor: Marta Handzlik

Pracodawca zmusza mnie do pracy w soboty (wszystkie soboty danego miesiąca) do godziny 18. Jak z takiej sytuacji wybrnąć? Jakich argumentów i jakich podstaw prawnych użyć, aby przekonać go, że postępuje niezgodnie z Kodeksem pracy? Dodam, że pracodawca jest obcokrajowcem.

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.


Zmuszanie do pracy w soboty

Praca w wolną sobotę

Zgodnie z art. 151 ustawy Kodeks pracy „praca wykonywana ponad obowiązujące pracownika normy czasu pracy, a także praca wykonywana ponad przedłużony dobowy wymiar czasu pracy, wynikający z obowiązującego pracownika systemu i rozkładu czasu pracy, stanowi pracę w godzinach nadliczbowych. Praca w godzinach nadliczbowych jest dopuszczalna w razie:

1) konieczności prowadzenia akcji ratowniczej w celu ochrony życia lub zdrowia ludzkiego, ochrony mienia lub środowiska albo usunięcia awarii;

2) szczególnych potrzeb pracodawcy”.

„Za pracę w godzinach nadliczbowych, oprócz normalnego wynagrodzenia, przysługuje dodatek w wysokości:

1) 100% wynagrodzenia – za pracę w godzinach nadliczbowych przypadających:

a) w nocy,

b) w niedziele i święta niebędące dla pracownika dniami pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy,

c) w dniu wolnym od pracy udzielonym pracownikowi w zamian za pracę w niedzielę lub w święto, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy”.

Praca w dniu wolnym wynikającym z zasady przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy nie stanowi, co do zasady, pracy w godzinach nadliczbowych. Z pracą w nadgodzinach łączą ją jednak okoliczności, z uwagi na które może być polecana. Zarówno praca w dniu wolnym, jak i praca w godzinach nadliczbowych może być pracownikom zlecona jedynie z uwagi na:

  • konieczność prowadzenia akcji ratowniczej w celu ochrony życia lub zdrowia ludzkiego, ochrony mienia lub środowiska albo usunięcia awarii,
  • szczególne potrzeby pracodawcy.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Szczególne przesłanki uzasadniające możliwość polecenia pracownikom pracy w dniu wolnym

Wymienione przez ustawodawcę ww. szczególne przesłanki uzasadniające możliwość polecenia pracownikom pracy w tym dniu oznaczają, że w przypadku, gdy w obowiązujących w zakładzie pracy aktach wewnątrzzakładowych ustalono, na jaki z dni tygodnia przypada dzień wolny z tytułu zasady przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy, praca w tym dniu (tak samo jak praca w godzinach nadliczbowych), nie może być uprzednio planowana. Konieczność polecenia pracownikom pracy w dniu wolnym wynikającym z zasady przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy uzasadniona być powinna niedającymi się przewidzieć, na etapie planowania czasu pracy, okolicznościami.

Podsumowując – o tym, czy praca w sobotę będzie zgodna z prawem, czy też nie, decydować będzie to, jakie dni zostały określone jako dni pracy w regulaminie obowiązującym u pracodawcy. Jeśli są to standardowo dni od poniedziałku do piątku –- praca w sobotę może być zlecana tylko w określonych okolicznościach.

Wówczas praca w soboty traktowana powinna być jako praca w godzinach nadliczbowych i powinien Pan za nią otrzymywać dodatkowe wynagrodzenie (ewentualnie na Pana wniosek dzień wolny).

Słowem – jeśli praca w soboty jest usprawiedliwiona okolicznościami – nie może Pan odmówić. Zawsze jednak, jeśli ma Pan wątpliwości co do tego, może Pan powiadomić PIP o podejrzeniach łamania przepisów prawa przez pracodawcę.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Przykłady

Anna pracuje w biurze rachunkowym. Od kilku miesięcy szef, bez wcześniejszych ustaleń, każe jej przychodzić w każdą sobotę do 18:00. Gdy zapytała, czy może odebrać za to dzień wolny, usłyszała, że „tak się pracuje w sezonie”. Anna zgłosiła sprawę do PIP i po kontroli okazało się, że pracodawca nie ewidencjonował nadgodzin, a soboty nie były przewidziane jako dni pracy.

 

Tomek jest kierowcą w firmie transportowej. Pracodawca, obcokrajowiec, twierdził, że skoro w jego kraju praca w soboty jest normalna, to tu też „tak musi być”. Tomek, powołując się na kodeks pracy, zażądał dodatkowego wynagrodzenia za każdą przepracowaną sobotę. Po rozmowie z prawnikiem i konsultacji z inspekcją pracy, firma zaczęła wypłacać należne dodatki.

 

Magda, pracująca w sklepie odzieżowym, regularnie była wpisywana na zmianę w soboty, mimo że jej umowa przewidywała pracę od poniedziałku do piątku. Gdy odmówiła, kierownik zagroził zwolnieniem. Po złożeniu skargi do PIP, kontrola wykazała, że sobotnia praca była planowana z wyprzedzeniem bez uzasadnienia szczególnymi potrzebami. Pracodawca został ukarany mandatem.

Podsumowanie

Praca w soboty, jeśli nie została przewidziana w grafiku jako standardowy dzień pracy, może być zlecana tylko w wyjątkowych sytuacjach, takich jak nagła awaria czy szczególna potrzeba pracodawcy. Nie może być planowana z góry ani traktowana jako stały element tygodnia pracy. W przypadku naruszania tych zasad, pracownik ma prawo domagać się dodatkowego wynagrodzenia lub dnia wolnego, a także zgłosić sprawę do Państwowej Inspekcji Pracy. Prawo pracy chroni pracownika – warto z niego korzystać.

Oferta porad prawnych

Potrzebujesz pomocy w rozwiązaniu problemu z pracodawcą? Skorzystaj z naszej porady prawnej online – szybko, dyskretnie i bez wychodzenia z domu. Nasi prawnicy pomogą Ci zrozumieć Twoje prawa, przygotować odpowiednie pismo lub podpowiedzą, jak skutecznie zareagować na nieuczciwe praktyki w miejscu pracy.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy - Dz.U. 1974 nr 24 poz. 141

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Marta Handzlik

Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego. Specjalizuje się w prawie oświatowym i prawie pracy. Jest praktykującym prawnikiem z wieloletnim doświadczeniem zawodowym i byłym pracownikiem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Odpowiada na najbardziej złożone pytania prawne. Jest autorką książki Finanse w oświacie. Prawo oświatowe w pytaniach i odpowiedziach, a także licznych artykułów, aktualności i komentarzy.



Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Z zaznaczonymi zmianami.

Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

rozwodowy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcejOK, rozumiem – nie pokazuj więcej tego okna
..