• Autor: Marta Handzlik
Miałam wypadek w pracy, jestem na zwolnieniu lekarskim. Został sporządzony protokół przez BHP. Nie wiem, jak długo potrwa jeszcze leczenie, a pracodawca czeka na mnie. Ja jednak nie chcę wracać do tej pracy, myślę o wypowiedzeniu umowy, tylko w jaki sposób to zrobić? Czy będąc na zwolnieniu lekarskim, mogę się zwolnić, i co wtedy ze zwolnieniem oraz z odszkodowaniem za wypadek przy pracy od ZUS, o który mogę się ubiegać dopiero po zakończeniu leczenia?
Zgodnie z art. 92 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz. U. z 2016 r., poz. 1666) – pracownik za czas niezdolności do pracy wskutek wypadku przy pracy lub choroby zawodowej nie zachowuje prawa do wynagrodzenia.
Zgodnie z art. 8 ustawy z dnia 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (Dz. U. z 2009 r. Nr 167, poz. 1322 z późn. zm.) – z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej ubezpieczonemu przysługuje zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego w wysokości 100% podstawy wymiaru. Taki zasiłek wypłacany jest od pierwszego dnia niezdolności do pracy spowodowanej wspomnianą wyżej okolicznością, niezależnie od okresu podlegania ubezpieczeniu.
Z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej przysługują następujące świadczenia:
Przepisy prawa nie wskazują, że jeśli po wypadku przy pracy (a więc po nabyciu prawa do świadczeń z tego tytułu) pracownik zakończy stosunek pracy, to prawo do tych świadczeń przepada.
W czasie zwolnienia lekarskiego pracownik może wręczyć pracodawcy wypowiedzenie – będzie ono skuteczne mimo nieobecności pracownika w pracy.
Po ustaniu stosunku pracy ZUS nadal może Pani wypłacać zasiłek chorobowy aż do wykorzystania 182 dni choroby. I nie zmieni się wysokość zasiłku chorobowego oraz nie wpłynie to na wysokość odszkodowania.
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
O autorze: Marta Handzlik
Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego. Specjalizuje się w prawie oświatowym i prawie pracy. Jest praktykującym prawnikiem z wieloletnim doświadczeniem zawodowym i byłym pracownikiem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Odpowiada na najbardziej złożone pytania prawne. Jest autorką książki Finanse w oświacie. Prawo oświatowe w pytaniach i odpowiedziach, a także licznych artykułów, aktualności i komentarzy.
Zapytaj prawnika
Kodeks pracy