• Autor: Joanna Korzeniewska
Mój pracownik dostał wypowiedzenie z okresem 30-dniowym. Natomiast nie chcę, aby przychodził do pracy już od poniedziałku. Oczywiście zapłacę za jego okres wypowiedzenia. Czy i jak muszę mu powiedzieć, aby już nie przychodził do pracy? Chodzi mi o zwolnienie z przychodzenia do pracy podczas wypowiedzenia.
Wiem, że czasem pracownicy potrafią przysporzyć problemów i zwalnianie ich należy do rzeczy nieprzyjemnych, acz potrzebnych W niektórych sytuacjach rzeczywiście lepiej jest, żeby zakończyć współpracę jak najszybciej.
I w Pani sytuacji jak najbardziej da się to przeprowadzić. Nie ma żadnych przeszkód ku temu, aby zwolniła Pani pracownika z obowiązku świadczenia pracy. Jest to bardzo proste. Mianowicie na podstawie art. 362 Kodeksu pracy w związku z wypowiedzeniem umowy o pracę pracodawca może zwolnić pracownika z obowiązku świadczenia pracy do upływu okresu wypowiedzenia. Pracownik zachowuje za ten okres prawo do wynagrodzenia.
Nie ma potrzeby ani obowiązku, żeby realizować to prawo jedynie w chwili wręczenia wypowiedzenia umowy o pracę, gdyż można to zrobić również później. Jeśli więc wypowiedzenie zostało już złożone, może to Pani zrobić od poniedziałku do zakończenia okresu wypowiedzenia. Forma ustna jednakże nie będzie wystarczająca, dlatego też powinna Pani złożyć oświadczenie w formie pisemnej. Nie jest ono specjalnie skomplikowane, wystarczy dosłownie jedno zdanie w rodzaju „w związku z wypowiedzeniem umowy o pracę z dnia … na podstawie art. 36 § 1 Kodeksu pracy zwalniam XY z obowiązku świadczenia pracy w okresie od A do B.
Jednocześnie chciałabym wspomnieć o wykorzystaniu zaległego urlopu w okresie wypowiedzenia. Zgodnie z art. 1671 Kodeksu pracy pracownik jest obowiązany w okresie urlopu wykorzystać urlop, jeśli pracodawca udzieli mu urlopu. Dotyczy to zarówno urlopu zaległego oraz tegorocznego proporcjonalnie do tego, jaki mu przysługuje za ten rok. I tutaj też jest to zależne od Pani jako pracodawcy, nie jest do tego potrzebna zgoda pracownika. Wystarczy też oświadczenie z Pani strony. Można więc najpierw policzyć, ile urlopu mu przysługuje, i udzielić mu pracownikowi wolnych dni, a na resztę zwolnić z obowiązku świadczenia pracy (o ile oczywiście ma jeszcze dni urlopowe). To rozwiązanie ma też ten plus, że w razie czego nie będzie konieczności wypłacania ekwiwalentu za niewykorzystany urlop. Można więc rozważyć również tę opcję.
Gdy więc pracownik stawi się w pracy w poniedziałek, powinna Pani wręczyć mu oświadczenie o urlopie i zwolnieniu z obowiązku świadczenia pracy. Najlepiej będzie oczywiście, jeśli pracownik pokwituje odbiór pisma, by miała Pani dowód, że je otrzymał.
Zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy po wręczeniu wypowiedzenia
Pani Anna, pracodawczyni w małej firmie, wręczyła wypowiedzenie pracownikowi z powodu restrukturyzacji. Chociaż okres wypowiedzenia wynosił 30 dni, postanowiła, że od poniedziałku pracownik nie będzie już musiał pojawiać się w pracy. Złożyła mu pisemne oświadczenie, w którym poinformowała go o zwolnieniu z obowiązku świadczenia pracy, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia. Dzięki temu obie strony mogły spokojnie przygotować się do rozstania bez dalszych napięć.
Zwolnienie pracownika z pracy w ostatnich tygodniach okresu wypowiedzenia
Pan Marek otrzymał 3-miesięczne wypowiedzenie od swojego pracodawcy z powodu likwidacji działu. Po miesiącu pracodawca uznał, że obecność Marka nie jest już konieczna. Wręczył mu więc na piśmie informację o zwolnieniu z obowiązku świadczenia pracy na ostatnie tygodnie okresu wypowiedzenia. Pan Marek, mimo że nie musiał już przychodzić do pracy, otrzymał pełne wynagrodzenie za ten czas.
Wykorzystanie urlopu i zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy
Pani Katarzyna, właścicielka sklepu internetowego, wypowiedziała umowę o pracę pracownikowi z 1-miesięcznym okresem wypowiedzenia. Postanowiła, że najpierw pracownik wykorzysta zaległy urlop, a pozostały czas do końca wypowiedzenia zostanie zwolniony z obowiązku świadczenia pracy. Przekazała mu pisemne oświadczenie, w którym określiła dokładne daty urlopu i zwolnienia z pracy, dzięki czemu uniknęła wypłacania ekwiwalentu za niewykorzystany urlop.
Zwolnienie pracownika z obowiązku świadczenia pracy podczas okresu wypowiedzenia jest praktycznym rozwiązaniem, które pozwala pracodawcy na zakończenie współpracy bez dalszych komplikacji. Pracownik ma prawo do pełnego wynagrodzenia, a pracodawca musi złożyć odpowiednie oświadczenie na piśmie. Warto również rozważyć udzielenie zaległego urlopu, co może obniżyć koszty związane z wypłatą ekwiwalentu.
Potrzebujesz profesjonalnej porady prawnej lub sporządzenia pisma? Skorzystaj z naszych usług online, aby szybko i wygodnie otrzymać wsparcie prawne dostosowane do Twoich potrzeb. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.
1. Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy - Dz.U. 1974 nr 24 poz. 141
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
Zapytaj prawnika
Kodeks pracy