• Autor: Łukasz Obrał
W naszym zakładzie szykują się zwolnienia grupowe. Na jakie rozwiązanie umowy lepiej się zgodzić: za porozumieniem stron czy bez? Po jakim czasie dostanę zasiłek? Podobno firma może zaproponować przy zwolnieniu grupowym z przyczyny pracodawcy rozwiązanie umowy za porozumieniem stron. Czy to korzystne?
Zarówno w przypadku prawa do odprawy przewidzianej w ustawie o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników, jak i w przypadku zasiłku dla bezrobotnych – to, czy podczas zwolnień grupowych umowa zostanie rozwiązana za porozumieniem stron, czy też za wypowiedzeniem – nie ma znaczenia.
Stosownie do art. 1 ust. 1 ustawy o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników przepisy ustawy stosuje się w razie konieczności rozwiązania przez pracodawcę, który zatrudnia co najmniej 20 pracowników, stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników w drodze wypowiedzenia dokonanego przez pracodawcę, a także na mocy porozumienia stron.
Jeżeli pracodawca dokonuje zwolnień grupowych, to niezależnie od tego, czy umowa zostanie wypowiedziana przez pracodawcę, czy zostanie rozwiązana za porozumieniem stron, to – stosownie do art. 8 ust. 1 ustawy – pracownikowi przysługuje odprawa pieniężna w wysokości:
Zobacz też: L4 na zasiłku dla bezrobotnych
Prawo do zasiłku dla bezrobotnych przysługuje bezrobotnemu za każdy dzień kalendarzowy po upływie 7 dni od dnia zarejestrowania się we właściwym powiatowym urzędzie pracy (art. 71 ust. 1 ustawy o promocji zatrudnienia).
Według art. 75 ust. 1 pkt 2 ustawy o promocji zatrudnienia prawo do zasiłku nie przysługuje bezrobotnemu, który w okresie 6 miesięcy przed zarejestrowaniem w powiatowym urzędzie pracy rozwiązał stosunek pracy lub stosunek służbowy za wypowiedzeniem albo na mocy porozumienia stron, chyba że porozumienie stron nastąpiło z powodu upadłości, likwidacji pracodawcy lub zmniejszenia zatrudnienia z przyczyn dotyczących zakładu pracy albo rozwiązanie stosunku pracy lub stosunku służbowego za wypowiedzeniem lub na mocy porozumienia stron nastąpiło z powodu zmiany miejsca zamieszkania lub pracownik rozwiązał umowę o pracę w trybie art. 55 § 11 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy.
Stosownie do powyższych przepisów: jeżeli rozwiąże Pan umowę o pracę za porozumieniem stron, w związku ze zwolnieniami grupowymi zasiłek dla bezrobotnych będzie Panu przysługiwał – tak samo, kiedy umowa zostanie rozwiązana za wypowiedzeniem.
Różnica pomiędzy wypowiedzeniem umowy o pracę i rozwiązaniem umowy za porozumieniem stron sprowadza się do tego, że w przypadku porozumienia stron umowa zostanie rozwiązana w terminie wskazanym w porozumieniu, a w przypadku wypowiedzenia umowy obowiązywał będzie termin wypowiedzenia (w Pana przypadku 3-miesięczny).
Ten 3-miesięczny termin wypowiedzenia może zostać skrócony przez pracodawcę, stosownie do art. 361 § 1 K.p., według którego jeżeli wypowiedzenie pracownikowi umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony następuje z powodu ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy albo z innych przyczyn niedotyczących pracowników, pracodawca może – w celu wcześniejszego rozwiązania umowy o pracę – skrócić okres trzymiesięcznego wypowiedzenia, najwyżej jednak do 1 miesiąca. W takim przypadku pracownikowi przysługuje odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia za pozostałą część okresu wypowiedzenia.
Według § 2 art. 361 § 1 K.p, okres, za który przysługuje odszkodowanie, wlicza się pracownikowi pozostającemu w tym okresie bez pracy do okresu zatrudnienia.
Jeżeli nie zgodzi się Pan na rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron, to wówczas albo będzie Pan pracował jeszcze przez 3 miesiące (okres wypowiedzenia), albo pracodawca skróci Panu ten okres do 1 miesiąca, a Pan otrzyma odszkodowanie za pozostałą część okresu wypowiedzenia (za 2 miesiące).
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
O autorze: Łukasz Obrał
Mgr prawa, absolwent Wydziału Prawa Uniwersytetu Rzeszowskiego. Od 2004 r. zatrudniony w jednostce pomocy społecznej na stanowisku podinspektora prawnika. Zajmuje się udzielaniem porad w zakresie prawa rodzinnego, cywilnego, pracy, karnego, zabezpieczeń społecznych.
Zapytaj prawnika
Kodeks pracy