• Autor: Dorota Kriger
Ginekolog poinformował mnie, że pełnopłatne zwolnienie lekarskie przysługuje mi tylko w sytuacji, gdy to on będzie je wystawiał. Natomiast jeżeli wystawi je lekarz internista (np. w związku z przeziębieniem) i mimo że zaznaczy na zwolnieniu lekarskim „B”, to i tak dostanę tylko 80% wynagrodzenia. Coś nie chce mi się w to wierzyć... Czy jest przepis prawa, który to reguluje? Dodam, że pracodawcę o ciąży poinformowałam odpowiednim zaświadczeniem już miesiąc temu.
Lekarz nie ma racji, twierdząc, że tylko zwolnienie wystawione przez niego będzie uprawniało Panią do zasiłku chorobowego w wysokości 100% podstawy wymiaru. Nie ma znaczenia w tym przypadku rodzaj choroby ani specjalność lekarza, który zwolnienie wystawił.
Istotną kwestią – zgodnie z zapisami ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2005 r. Nr 31, poz. 267 z późn. zm.) – jest sam fakt wystąpienia niezdolności do pracy lub niemożności wykonywania pracy w okresie ciąży. Tak wynika z art. 11 ust. 2. ustawy, zgodnie z którym miesięczny zasiłek chorobowy wynosi 100% podstawy wymiaru zasiłku, jeżeli niezdolność do pracy lub niemożność wykonywania pracy przypada w okresie ciąży.
Nie ma więc znaczenia, że niezdolność do pracy, np. w wyniku grypy, nie wynika ze stanu ciąży. Wystarczy bowiem, że choroba ta wystąpiła w okresie ciąży i fakt ten został odnotowany na druku ZUS ZLA w postaci kodu literowego „B”.
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
O autorze: Dorota Kriger
Absolwentka kierunku bankowość w Studium Finansów pod patronatem WSB w Poznaniu, licencjat Wydziału Ekonomicznego Akademii Ekonomicznej w Poznaniu w specjalności ekonomika pracy i zarządzanie kadrami. Od 1999 r. zatrudniona na stanowisku specjalisty do spraw administracji i zamówień publicznych, zajmuje się m.in. sprawami pracowniczymi.
Współpracuje przy pozyskiwaniu funduszy unijnych na realizację inwestycji i rozwój przedsiębiorczości (ukończone studia podyplomowe na Wydziale Ekonomicznym Uniwersytetu Gdańskiego w zakresie „Rozwój regionalny i fundusze strukturalne Unii Europejskiej. Kierowanie projektami”).
Zapytaj prawnika
Kodeks pracy