Zwolnienie lekarskie w przypadku systemu czterobrygadowego

• Autor: Adam Dąbrowski

Pracuję w systemie czterobrygadowym. Po sześciu dniach pracy (2 dni rano,2 popołudniówki i 2 nocki) mam dwa dni wolne. Jeśli otrzymam zwolnienie lekarskie obejmujące np. 4 dni pracy z jednego "tygodnia" dwa dni wolne i dwa dni z następnego tygodnia to mam mieć policzone 6 czy 8 dni chorobowego. Proszę również o wyjaśnienie sytuacji pracownika pozostającego na zwolnieniu lekarskim przez cały miesiąc, liczy mu się planowane np: 176 godziny, czy również godziny z dni wolnych?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.


Zwolnienie lekarskie w przypadku systemu czterobrygadowego

System pracy czterobrygadowy a zwolnienie lekarskie

Zgodnie z art. 130 par. 3 K.p., wymiar czasu pracy pracownika w okresie rozliczeniowym ustalony zgodnie z art. 129 par. 1 K.p., ulega w tym okresie obniżeniu o liczbę godzin usprawiedliwionej nieobecności w pracy, przypadających do przepracowania w czasie tej nieobecności, zgodnie z przyjętym rozkładem czasu pracy.

Oznacza to, że liczba dni zwolnienia lekarskiego nie pozostaje w bezpośredniej korelacji z liczbą dni pracy pracownika, ponieważ zwolnienie wystawia się na każdy dzień kalendarzowy.

Wystawione zwolnienie lekarskie np. na 8 kolejnych dni kalendarzowych może spowodować, że pracownik w tym czasie nie przepracuje 4 dni po 8 godzin, bo tylko tyle miał pracować, w tym czasie, zgodnie z ustalonym z góry na cały okres rozliczeniowy harmonogramem czasu pracy.

W innym przypadku może to być 6 dni po 12 godzin, jeśli taki rozkład czasu pracy był przewidziany do przepracowania w okresie objętym zwolnieniem lekarskim z powodu choroby.

Zobacz też: System 4-brygadowy

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Przykłady

Zwolnienie obejmuje dni pracy i dni wolne

Pracownik w systemie czterobrygadowym otrzymał zwolnienie lekarskie na 8 dni, które obejmują 4 dni pracy (2 dni poranne, 2 dni popołudniowe) oraz 4 dni wolne (2 dni zgodnie z harmonogramem pracy i 2 dni wolne wynikające z następnego tygodnia). W takim przypadku do liczby godzin chorobowego wlicza się tylko dni, w które pracownik miał zaplanowane godziny pracy – łącznie 4 dni pracy po 8 godzin, czyli 32 godziny. Dni wolne nie są uwzględniane w obniżeniu wymiaru czasu pracy.

 

Miesięczne zwolnienie lekarskie

Pracownik otrzymał zwolnienie lekarskie obejmujące cały miesiąc, w którym zgodnie z harmonogramem miał przepracować 176 godzin w systemie czterobrygadowym. Liczba godzin pracy, która zostanie odjęta z wymiaru czasu pracy, odpowiada godzinom zaplanowanym do przepracowania według harmonogramu – np. 12 dni po 8 godzin. Godziny przypadające na dni wolne nie są wliczane do wymiaru zwolnienia lekarskiego.

 

Zwolnienie w okresie intensywnej pracy

Pracownik miał zaplanowane 6 dni pracy po 12 godzin, a następnie 2 dni wolne. Zwolnienie lekarskie wystawiono na 8 dni kalendarzowych, obejmując zarówno dni pracy, jak i dni wolne. W tym przypadku pracodawca odliczy z wymiaru czasu pracy jedynie godziny zaplanowane w harmonogramie – 6 dni po 12 godzin, czyli 72 godziny. Dni wolne, niezależnie od tego, czy są zgodne z harmonogramem, czy wynikają z kolejnego cyklu, nie są wliczane do liczby godzin chorobowego.

W takich sytuacjach zawsze należy odnieść się do harmonogramu pracy, który precyzyjnie określa, które dni są dniami roboczymi, a które wolnymi.

Podsumowanie

Zwolnienie lekarskie w systemie czterobrygadowym obejmuje tylko godziny pracy zaplanowane w harmonogramie. Dni wolne nie są wliczane do wymiaru chorobowego, a podstawą obliczeń jest harmonogram pracy.

Oferta porad prawnych

Oferujemy profesjonalne porady prawne dostosowane do Twoich potrzeb. Specjalizujemy się w prawie pracy, cywilnym, rodzinnym oraz gospodarczym. Pomagamy w rozwiązywaniu problemów prawnych, sporządzaniu pism i analizie umów. Opisz problem w formularzu.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy - Dz.U. 1974 nr 24 poz. 141

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Adam Dąbrowski





Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Z zaznaczonymi zmianami.

Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

rozwodowy.pl

prawo-mieszkaniowe.info