Zwrot nadpłaty wynagrodzenia po rozwiązaniu umowy

• Autor: Dorota Kriger

Niejednokrotnie dochodzi do sytuacji, kiedy pracownik otrzymuje wypłatę w kwocie wyższej niż należne wynagrodzenie – tak jest, gdy w danym miesiącu pracownik zachoruje lub uda się na urlop bezpłatny.

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.


Zwrot nadpłaty wynagrodzenia po rozwiązaniu umowy

Wypłata wynagrodzenia z góry w kwocie wyższej niż należna

W pierwszej kolejności należy ustalić, z jakiego powodu nadpłacono wynagrodzenie oraz czy rzeczywiście było ono wypłacone w zbyt wysokiej kwocie. Zdarza się tak najczęściej, gdy pracownik w trakcie zatrudnienia otrzymywał wynagrodzenie „z góry”. Przy tej formie płatności wynagrodzenia zakłada się, że pracownik będzie świadczył pracę w okresie, za który otrzyma wypłatę, oraz że w międzyczasie nie wydarzy się nic, co wpłynie na wysokość wynagrodzenia należnego po wykonaniu pracy. Niejednokrotnie jednak dochodzi do sytuacji, kiedy pracownik otrzymuje wypłatę w kwocie wyższej niż należne wynagrodzenie – tak jest, gdy w danym miesiącu pracownik zachoruje lub uda się na urlop bezpłatny. Pracownik jest w takiej sytuacji zobowiązany zwrócić nadpłaconą część wynagrodzenia, potwierdza to uchwała Sądu Najwyższego z 8 grudnia 1994 r., sygn. akr I PZP 49/94 (OSNAP 1995/16/202). W uchwale tej Sąd Najwyższy stwierdził, iż „pracownik otrzymujący wypłatę wynagrodzenia z góry powinien liczyć się z obowiązkiem zwrotu wynagrodzenia w każdej sytuacji niewykonywania pracy, chyba że za określony czas z mocy przepisu szczególnego zachowuje do niego prawo”.

Zobacz też: Wynagrodzenie z góry

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Odliczenie od wynagrodzenia kwoty za okres nieobecności w pracy

Gdyby zatrudnienie trwało nadal, pracodawca mógłby zastosować art. 87 § 7 Kodeksu pracy, zgodnie z którym „z wynagrodzenia za pracę odlicza się, w pełnej wysokości, kwoty wypłacone w poprzednim terminie płatności za okres nieobecności w pracy, za który pracownik nie zachowuje prawa do wynagrodzenia”.

W sytuacji, gdy w międzyczasie zatrudnienie ustało i pracodawca nie ma już możliwości dokonać stosownego potrącenia, powinien wezwać pisemnie pracownika do zwrotu nienależnie nadpłaconego wynagrodzenia.

Podstawę zwrotu nadpłaconego wynagrodzenia stanowią przepisy ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.), o bezpodstawnym wzbogaceniu (art. 405). Przywołany przepis stanowi, iż ten, kto bez podstawy prawnej uzyskał korzyść majątkową kosztem innej osoby, obowiązany jest do wydania korzyści w naturze, a gdyby to nie było możliwe, do zwrotu jej wartości.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Wyegzekwowanie od pracownika nadpłaconej kwoty wynagrodzenia

W przypadku odmowy ze strony pracownika na zwrot nadpłaconych środków, pracodawca ma prawo skierować sprawę do sądu w celu wyegzekwowania nadpłaconej kwoty, o którą pracownik się bezprawnie wzbogacił. Roszczenie o zwrot nienależnie pobranego wynagrodzenia za pracę nie jest roszczeniem ze stosunku pracy, tylko roszczeniem cywilnym i mają do niego zastosowanie przepisy Kodeksu cywilnego o przedawnieniu roszczeń, w szczególności art. 118, który mówi o terminie 10 lat.

W zaistniałej sytuacji należy skontaktować się z pracodawcą w celu ustalenia, co było przyczyną powstania nadpłaty w wynagrodzeniu. Jeśli rzeczywiście wynagrodzenie zostało wypłacone w zbyt wysokiej kwocie, należy dokonać zwrotu.

Niestety, świadectwo pracy nie jest dokumentem, który potwierdza ostateczne rozliczenie wszelkich zobowiązań obu stron umowy o pracę – to dokument, który jest wydawany w związku z ustaniem stosunku pracy czy to w drodze rozwiązania, czy wygaśnięcia. Świadczy o tym m.in. art. 97 § 1 Kodeksu pracy: „w związku z rozwiązaniem lub wygaśnięciem stosunku pracy pracodawca jest obowiązany niezwłocznie wydać pracownikowi świadectwo pracy. Wydanie świadectwa pracy nie może być uzależnione od uprzedniego rozliczenia się pracownika z pracodawcą”.

Kliknij tutaj i zapytaj prawnika online ›

Przykłady

Nadpłata wynagrodzenia z powodu urlopu bezpłatnego
Pan Adam otrzymywał wynagrodzenie z góry na początku każdego miesiąca. W lutym postanowił skorzystać z dwutygodniowego urlopu bezpłatnego, ale pensja została wypłacona w pełnej wysokości. Po rozwiązaniu umowy o pracę, pracodawca zażądał zwrotu nadpłaconej kwoty za czas nieprzepracowany. Pan Adam, powołując się na uchwałę Sądu Najwyższego, zgodził się zwrócić nadpłatę.

 

Błędne naliczenie premii po odejściu z firmy
Pani Katarzyna zakończyła pracę pod koniec miesiąca, ale system kadrowy naliczył jej premię kwartalną, mimo że nie przepracowała całego okresu. Po kilku tygodniach była pracodawczyni skontaktowała się z nią, prosząc o zwrot omyłkowo wypłaconej kwoty. Po analizie dokumentów księgowych pani Katarzyna uznała roszczenie za zasadne i zwróciła nadpłatę.

 

Zasiłek chorobowy zamiast wynagrodzenia
Pan Michał otrzymywał pensję z góry, jednak w połowie miesiąca zachorował i przeszedł na zasiłek chorobowy. Pracodawca nie odliczył tego w wypłacie, przez co po ustaniu stosunku pracy Michał miał nadpłatę wynagrodzenia. Początkowo nie był świadomy błędu, ale po otrzymaniu wezwania do zapłaty dokonał zwrotu, unikając postępowania sądowego.

Podsumowanie

Zwrot nadpłaconego wynagrodzenia po rozwiązaniu umowy to sytuacja, z którą może spotkać się zarówno pracodawca, jak i pracownik. Najczęściej wynika ona z wypłaty wynagrodzenia z góry, błędnego naliczenia premii lub nieodliczenia dni nieobecności, np. w przypadku urlopu bezpłatnego czy zwolnienia lekarskiego. Jeśli zatrudnienie trwa, pracodawca może potrącić nadpłatę z kolejnej pensji, ale po ustaniu stosunku pracy konieczne jest pisemne wezwanie do zwrotu. W przypadku odmowy pracodawca ma prawo dochodzić roszczeń na drodze sądowej, powołując się na przepisy o bezpodstawnym wzbogaceniu. Warto dokładnie analizować rozliczenia i w razie potrzeby wyjaśniać nieścisłości, aby uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji.

Oferta porad prawnych

Jeśli masz wątpliwości dotyczące zwrotu nadpłaconego wynagrodzenia lub innych kwestii związanych z prawem pracy, skorzystaj z profesjonalnych porad prawnych online. Oferujemy szybkie i rzetelne wsparcie w analizie Twojej sytuacji, przygotowaniu odpowiedzi na wezwanie do zapłaty oraz reprezentacji w ewentualnym sporze. Nasze porady są wygodne i dostępne bez wychodzenia z domu – skontaktuj się z nami, a pomożemy Ci znaleźć najlepsze rozwiązanie.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy - Dz.U. 1974 nr 24 poz. 141
2. Uchwała Sądu Najwyższego z 8 grudnia 1994 r., sygn. akr I PZP 49/94

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Dorota Kriger

Absolwentka kierunku bankowość w Studium Finansów pod patronatem WSB w Poznaniu, licencjat Wydziału Ekonomicznego Akademii Ekonomicznej w Poznaniu w specjalności ekonomika pracy i zarządzanie kadrami. Od 1999 r. zatrudniona na stanowisku specjalisty do spraw administracji i zamówień publicznych, zajmuje się m.in. sprawami pracowniczymi.

 

Współpracuje przy pozyskiwaniu funduszy unijnych na realizację inwestycji i rozwój przedsiębiorczości (ukończone studia podyplomowe na Wydziale Ekonomicznym Uniwersytetu Gdańskiego w zakresie „Rozwój regionalny i fundusze strukturalne Unii Europejskiej. Kierowanie projektami”).



Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Z zaznaczonymi zmianami.

Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

rozwodowy.pl

prawo-mieszkaniowe.info