• Autor: Marta Handzlik
Jestem nauczycielką z 34-letnim stażem pracy. Ukończyłam 55 lat i tym samym nabyłam prawo do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego. W październiku mam zaplanowany zabieg operacyjny i w konsekwencji zwolnienie lekarskie, po którym chciałabym skorzystać z urlopu dla poratowania zdrowia (3 miesiące). Czy mogę odejść na świadczenie kompensacyjne po wspomnianym urlopie zdrowotnym w dowolnie wybranym czasie?
Odpowiadając na Pani pytanie uprzejmie informuję, że świadczenie przysługuje nauczycielom, którzy spełnili łącznie następujące warunki:
1) osiągnęli określony wiek,
2) mają okres składkowy i nieskładkowy wynoszący 30 lat, w tym 20 lat wykonywania pracy w jednostkach, o których mowa w art. 2 pkt 1, w wymiarze co najmniej 1/2 obowiązkowego wymiaru zajęć,
3) rozwiązali stosunek pracy.
Przy ustalaniu wymaganego do przyznania świadczenia kompensacyjnego okresu pracy nauczycielskiej nie uwzględnia się okresów niewykonywania pracy, za które nauczyciel otrzymał wynagrodzenie lub świadczenie z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, a także okresów:
– urlopu dla poratowania zdrowia,
– pozostawania w stanie nieczynnym,
– przebywania na urlopie udzielonym w związku z dalszym kształceniem się,
– służby wojskowej,
– urlopu wychowawczego lub urlopu bezpłatnego.
Zobacz też: Odprawa po urlopie dla poratowania zdrowia
Prawo do świadczenia kompensacyjnego przysługuje nauczycielowi, jeżeli stosunek pracy został rozwiązany lub wygasł między innymi w przypadku, gdy rozwiązanie stosunku pracy nastąpiło w razie:
– całkowitej likwidacji szkoły,
– częściowej likwidacji szkoły lub w razie zmian organizacyjnych powodujący zmniejszenie liczby oddziałów w szkole.
Warunkiem niezbędnym do uzyskania świadczenia kompensacyjnego jest, aby po rozwiązaniu stosunku pracy nauczyciel nie wykonywał żadnej pracy zarobkowej (nawet na część etatu). Ostatnim miejscem zatrudniania przed dniem zgłoszenia wniosku o świadczenie kompensacyjne musi być praca w charakterze nauczyciela. Jednocześnie nie istnieje wymóg zarejestrowania się takiej osoby jako bezrobotnej.
Jeśli więc po zakończeniu urlopu dla poratowania zdrowia rozwiąże Pani stosunek pracy to może Pani złożyć wniosek o świadczenie kompensacyjne.
Nauczycielka z długim stażem
Pani Anna, nauczycielka z 36-letnim stażem pracy, w tym 25 lat przepracowanych w szkole podstawowej, ukończyła 57 lat. Z powodu problemów z kręgosłupem, po wykorzystaniu zwolnienia lekarskiego, skorzystała z trzymiesięcznego urlopu dla poratowania zdrowia. Po powrocie z urlopu, złożyła wniosek o rozwiązanie stosunku pracy i natychmiastowo wystąpiła o świadczenie kompensacyjne. Spełniła wszystkie warunki: wiek, staż pracy (zarówno ogólny, jak i nauczycielski) oraz rozwiązała stosunek pracy. Dzięki temu, bez przeszkód otrzymała świadczenie kompensacyjne, pozwalające jej na spokojną emeryturę. Ten przykład pokazuje, że urlop dla poratowania zdrowia nie stoi na przeszkodzie uzyskaniu świadczenia, jeśli po nim nastąpi rozwiązanie stosunku pracy.
Zmiany organizacyjne w szkole
Pan Marek pracował jako nauczyciel wychowania fizycznego przez 22 lata. W związku z reformą oświaty, w jego szkole zlikwidowano kilka oddziałów, co skutkowało zmniejszeniem etatu pana Marka poniżej połowy wymaganego wymiaru zajęć. W tej sytuacji, pan Marek, mając 56 lat, zdecydował się na skorzystanie z urlopu dla poratowania zdrowia, a następnie, wobec braku możliwości powrotu do pełnego etatu, rozwiązał stosunek pracy. Ponieważ rozwiązanie stosunku pracy nastąpiło w związku ze zmianami organizacyjnymi w szkole, pan Marek, spełniając pozostałe warunki (wiek i staż), nabył prawo do świadczenia kompensacyjnego. Ten przykład ilustruje, że zmiany organizacyjne w szkole, skutkujące rozwiązaniem stosunku pracy po urlopie zdrowotnym, również uprawniają do świadczenia.
Praca dorywcza po przejściu na świadczenie
Pani Ewa, po 30 latach pracy jako nauczycielka, w tym 20 latach w liceum, przeszła na świadczenie kompensacyjne po uprzednim skorzystaniu z urlopu dla poratowania zdrowia. Po kilku miesiącach, pani Ewa podjęła pracę dorywczą na umowę zlecenie, prowadząc zajęcia pozalekcyjne w innej placówce. W związku z tym, ZUS zawiesił jej wypłatę świadczenia kompensacyjnego. Ten przykład podkreśla, że pobieranie świadczenia kompensacyjnego wyklucza jednoczesne wykonywanie pracy zarobkowej, nawet na umowę zlecenie.
Świadczenie kompensacyjne dla nauczycieli stanowi formę wsparcia finansowego dla osób z długim stażem pracy w zawodzie, które osiągnęły określony wiek. Kluczowe jest spełnienie łącznie warunków dotyczących wieku, stażu pracy (zarówno ogólnego, jak i w oświacie) oraz rozwiązania stosunku pracy. Urlop dla poratowania zdrowia sam w sobie nie wyklucza możliwości uzyskania świadczenia, jednak istotne jest, aby po jego zakończeniu nastąpiło rozwiązanie stosunku pracy. Należy pamiętać, że pobieranie świadczenia kompensacyjnego uniemożliwia jednoczesne wykonywanie innej pracy zarobkowej. Świadczenie to przysługuje również w sytuacjach, gdy do rozwiązania stosunku pracy dochodzi w wyniku likwidacji szkoły lub zmian organizacyjnych. W praktyce oznacza to, że nauczyciele, którzy spełniają kryteria, mogą skorzystać z tego uprawnienia po urlopie dla poratowania zdrowia, pod warunkiem dopełnienia formalności związanych z rozwiązaniem umowy o pracę i niepodejmowaniem zatrudnienia po przejściu na świadczenie.
Oferujemy profesjonalne porady prawne online, dostosowane do Twoich indywidualnych potrzeb. Nasi doświadczeni prawnicy specjalizują się w różnych dziedzinach prawa, zapewniając kompleksową i rzetelną pomoc prawną bez wychodzenia z domu. Skontaktuj się z nami, aby uzyskać szybką i skuteczną poradę prawną w dogodnym dla Ciebie terminie. Gwarantujemy poufność i profesjonalizm.
1. Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy - Dz.U. 1974 nr 24 poz. 141
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
O autorze: Marta Handzlik
Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego. Specjalizuje się w prawie oświatowym i prawie pracy. Jest praktykującym prawnikiem z wieloletnim doświadczeniem zawodowym i byłym pracownikiem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Odpowiada na najbardziej złożone pytania prawne. Jest autorką książki Finanse w oświacie. Prawo oświatowe w pytaniach i odpowiedziach, a także licznych artykułów, aktualności i komentarzy.
Zapytaj prawnika
Kodeks pracy