• Autor: Dorota Kriger
Wiem, że mogę dobrowolnie opłacać sobie składkę zdrowotną, jeśli nie jestem nigdzie zatrudniony. A co z ZUS-em (składka emerytalna)? Czy jeśli nie pracuję, też mogę go opłacać? Chyba będę pierwszym, który chce to robić dobrowolnie :)
Dzięki dobrowolnym ubezpieczeniom emerytalnym i rentowym można samemu wpłacać pieniądze na przyszłą emeryturę bądź rentę. Przepisy przewidują możliwość ubezpieczenia emerytalnego i rentowego na zasadzie dobrowolności, gdy brak jest innych tytułów do objęcia tymi ubezpieczeniami, ale nie dotyczy to wszystkich chętnych osób.
W jakich sytuacjach możliwe jest objęcie ubezpieczeniami emerytalnym i rentowym? Zgodnie z art. 7 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych prawo do dobrowolnego objęcia ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi przysługuje:
Dobrowolnie ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym, zgodnie z art. 10 ustawy, mogą podlegać również osoby, które kontynuują ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Dotyczy to osób, które na skutek utraty pracy (i braku innych tytułów do objęcia ubezpieczeniem) chcą samodzielnie uiszczać składki na poczet przyszłej emerytury lub renty.
Zobacz też: Umowa o staż a składki ZUS
Z dobrowolnego ubezpieczenia emerytalnego i rentowego nie skorzystają osoby, które złożyły wniosek o kontynuowanie ubezpieczeń i uzyskały ponownie tytuł do obowiązkowych ubezpieczeń – mowa tu o osobach, które są bezrobotne z prawem do zasiłku, wykonują pracę na podstawie umowy-zlecenia lub rozpoczynają prowadzenie działalności gospodarczej. Osoby te obowiązkowo od momentu objęcia ich ubezpieczeniem podlegają ubezpieczeniom społecznym i powinny być zgłoszone do ZUS.
Prawo nie przewiduje możliwości ubezpieczenia dobrowolnego w przypadku osób, które nie zostały wymienione powyżej. Jeśli więc nie znajduje się Pan w katalogu osób wymienionych w art. 7 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych lub nie utracił Pan w ostatnim czasie pracy (i nie występuje kontynuacja ubezpieczeń), to niestety nie będzie mógł Pan ubezpieczyć się dobrowolnie w zakresie ubezpieczeń emerytalnych i rentowych.
Przeczytaj też: Zasiłek dla bezrobotnych a renta
Przykład studenta
Jan, student ostatniego roku studiów, chciałby samodzielnie odkładać na swoją przyszłą emeryturę, ponieważ nie pracuje i nie podlega obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym. Skorzystał z możliwości dobrowolnego ubezpieczenia emerytalnego i rentowego, co pozwala mu na budowanie kapitału emerytalnego jeszcze przed podjęciem pracy na etacie.
Przykład osoby po utracie pracy
Anna straciła pracę i nie ma prawa do zasiłku dla bezrobotnych. Chcąc uniknąć przerwy w składkach emerytalnych, zdecydowała się na ich dobrowolne opłacanie do czasu znalezienia nowego zatrudnienia. Dzięki temu będzie miała ciągłość ubezpieczeniową i większe świadczenia w przyszłości.
Przykład Polaka pracującego za granicą
Tomasz wyjechał do pracy za granicę w zagranicznej firmie, która nie posiada przedstawicielstwa w Polsce. Chcąc zabezpieczyć swoją emeryturę w kraju, zdecydował się na dobrowolne opłacanie składek do ZUS, co pozwala mu na kontynuowanie ubezpieczenia mimo pracy poza granicami Polski.
Dobrowolne opłacanie składek emerytalnych i rentowych jest możliwe, ale tylko dla określonych grup osób, takich jak studenci, osoby pracujące za granicą czy osoby, które straciły pracę i chcą kontynuować ubezpieczenie. Osoby, które nie spełniają warunków ustawowych, nie mogą dobrowolnie przystąpić do tych ubezpieczeń.
Oferujemy profesjonalne porady prawne online w zakresie ubezpieczeń społecznych, w tym dobrowolnego opłacania składek ZUS. Skontaktuj się z nami, aby uzyskać rzetelne informacje i indywidualne rozwiązania dostosowane do Twojej sytuacji. Nasz zespół doświadczonych prawników pomoże Ci zrozumieć przepisy i podjąć najlepsze decyzje dotyczące Twojej przyszłości emerytalnej.
1. Ustawa z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych - Dz.U. 1998 nr 137 poz. 887
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
O autorze: Dorota Kriger
Absolwentka kierunku bankowość w Studium Finansów pod patronatem WSB w Poznaniu, licencjat Wydziału Ekonomicznego Akademii Ekonomicznej w Poznaniu w specjalności ekonomika pracy i zarządzanie kadrami. Od 1999 r. zatrudniona na stanowisku specjalisty do spraw administracji i zamówień publicznych, zajmuje się m.in. sprawami pracowniczymi.
Współpracuje przy pozyskiwaniu funduszy unijnych na realizację inwestycji i rozwój przedsiębiorczości (ukończone studia podyplomowe na Wydziale Ekonomicznym Uniwersytetu Gdańskiego w zakresie „Rozwój regionalny i fundusze strukturalne Unii Europejskiej. Kierowanie projektami”).
Zapytaj prawnika
Kodeks pracy