• Autor: Marta Handzlik
Jestem obecnie na zwolnieniu lekarskim – opieka nad chorą matką (12 dni). Pracodawca poinformował mnie, że muszę przybyć do pracy w celu zrobienia sprawozdania. Czy ma prawo wzywać mnie do pracy w trakcie L4?
Oprócz choroby samego pracownika przepisy przewidują szereg innych przyczyn, które powodują, że pracownik może być nieobecny w pracy. Są one związane m.in. z koniecznością sprawowania opieki nad chorymi członkami rodziny pracownika, bądź małymi dziećmi, które są czasowo pozbawione opieki drugiego rodzica, bądź placówki opiekuńczej (żłobka, przedszkola lub szkoły, do której uczęszcza dziecko). Ponadto w związku z posiadaniem dzieci pracownikom przysługują zwolnienia od pracy. Za czas tych nieobecności w pracy pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia albo też przysługuje mu zasiłek opiekuńczy.
Pracownik, który w trakcie orzeczonej niezdolności do pracy świadczył ją na rzecz swojego pracodawcy, nie ma prawa do wynagrodzenia chorobowego na podstawie przepisu art. 92 Kodeksu pracy ani do zasiłku chorobowego. Za czas pracy przysługuje mu normalne wynagrodzenie, jakie wynika z umowy o pracę.
Zaświadczenie lekarskie stwierdza czasową niezdolność do pracy z powodu choroby, konieczności osobistego sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny oraz pobyt w stacjonarnym zakładzie opieki zdrowotnej.
Przy wystawianiu ubezpieczonemu zaświadczenia lekarskiego o czasowej niezdolności do pracy z powodu choroby należy brać pod uwagę jego stan zdrowia, z uwzględnieniem rodzaju i warunków pracy. Zaświadczenie lekarskie wystawia się wyłącznie po przeprowadzeniu bezpośredniego badania stanu zdrowia ubezpieczonego lub chorego członka rodziny.
Zobacz też: Podwyżka na L4
Powyższe oznacza, że lekarz wystawiający zwolnienie lekarskie orzeka, iż rozpoznana choroba uniemożliwia pracownikowi świadczenie pracy i wymaga leczenia. Pracodawca nie powinien więc dopuszczać pracownika do pracy w czasie przeznaczonym na terapię i zdrowienie.
Skoro więc za czas zwolnienia lekarskiego, gdy pracownik świadczył pracę, nie przysługuje mu zasiłek (i może on utracić prawo do dalszego płatnego zwolnienia lekarskiego), to należy uznać, że pracodawca nie może wezwać pracownika do pracy, nawet jeśli pracownik jest jedynym specjalistą z danej dziedziny albo musi wykonać ważne zadanie.
Może Pan więc spokojnie pozostać w domu, a pracodawca nie może z tego powodu wyciągnąć wobec Pana żadnych negatywnych konsekwencji.
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
O autorze: Marta Handzlik
Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego. Specjalizuje się w prawie oświatowym i prawie pracy. Jest praktykującym prawnikiem z wieloletnim doświadczeniem zawodowym i byłym pracownikiem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Odpowiada na najbardziej złożone pytania prawne. Jest autorką książki Finanse w oświacie. Prawo oświatowe w pytaniach i odpowiedziach, a także licznych artykułów, aktualności i komentarzy.
Zapytaj prawnika
Kodeks pracy