Delegacja pracownika - wyjazd na szkolenie w niedzielę na noc

Pracownik zostaje wysłany na szkolenie (delegacja), wyjazd o 22 w niedzielę (autobus), przyjazd o 7 rano, szkolenie od 9 do 15, o 16 pociąg powrotny i na miejscu jest o 21:30. Pracownik normalnie pracuje od 7 do 15, od poniedziałku do piątku.
1. Jak taki wyjazd ma się do wynagrodzenia?
2. Jak taki wyjazd ma się do wymaganego wypoczynku (dziennego i tygodniowego)?
3. Czy pracownik musi pojawić się następnego dnia w pracy? Czy przysługuje mu jakiś czas wolny lub wynagrodzenie za jego brak?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.


Delegacja pracownika - wyjazd na szkolenie w niedzielę na noc

Czas pracy a praca na delegacji

Czasem pracy jest czas, w którym pracownik pozostaje w dyspozycji pracodawcy w zakładzie pracy lub w innym miejscu wyznaczonym do wykonywania pracy (art. 128 § 1 Kodeksu pracy). Podróżą służbową jest wykonywanie przez pracownika zadania w terminie i miejscu określonym przez pracodawcę poza miejscowością, w której znajduje się siedziba pracodawcy, lub poza stałym miejscem świadczenia pracy (art. 77 5 Kodeksu pracy).

Kwestię zaliczania do czasu pracy czasu przejazdu pracownika do miejsca delegacji i z powrotem poza godzinami ustalonymi w harmonogramie Sąd Najwyższy rozstrzygnął w wyroku z 4 kwietnia 1979 r. (sygn. akt I PRN 30/79), w którym stwierdził, że z reguły nie jest to czas pracy i dlatego za taki czas nie przysługuje pracownikowi dodatkowe wynagrodzenie za pracę. Jeżeli jednak jedynym celem podróży jest przewóz pracowników i pracownikowi umysłowemu zlecono, poza normalnymi godzinami pracy, dodatkowe obowiązki kierowcy, czas przejazdu w tej sytuacji oznacza jednocześnie czas pracy.

Gdyby podróż odbywała się w godzinach pracy 7–15 – byłaby wliczona do czasu pracy. Ale w opisanym przypadku nie jest.

Czas delegacji to czas szkolenia. Za to zostanie wypłacone wynagrodzenie.

Zobacz też: Czy sobota i niedziela wlicza się do urlopu kierowcy

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Odpoczynek dobowy

Zgodnie z przepisami pracownik powinien mieć zagwarantowany 11-godziny odpoczynek dobowy, w tym co najmniej 8-godzinny odpoczynek nocny. Co do zasady uznaje się, że odpoczynek nocny jest zapewniony, jeśli pracownik wraca z delegacji w takim czasie, że do rozpoczęcia pracy pozostało co najmniej 8 godzin.

Pan wrócił z delegacji o 21:30, do rozpoczęcia pracy zostało więcej niż 8 h. W takiej sytuacji zobowiązany jest stawić się miejscu pracy o zwykłej porze. Delegacja nie zachwiała także odpoczynku tygodniowego, jeśli pracę skończył Pan w piątek o 15:00. Według art. 133 § 1 Kodeksu pracy „pracownikowi przysługuje w każdym tygodniu prawo do co najmniej 35 godzin nieprzerwanego odpoczynku, obejmującego co najmniej 11 godzin nieprzerwanego odpoczynku dobowego”.

Gdyby tych godzin było mniej, mógłby Pan nie świadczyć pracy w następnym dniu po powrocie, usprawiedliwiając swoją nieobecność przez złożenie pracodawcy oświadczenia zgodnie z § 3 pkt 5 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy (Dz. U. z 2014 r., poz. 1632).

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Przykłady

Pracownik biurowy – szkolenie z obsługi nowego programu.

Pan Jan, pracownik biurowy, pracuje od poniedziałku do piątku w godzinach 7:00-15:00. Został wysłany na jednodniowe szkolenie z obsługi nowego programu komputerowego. Wyjazd autobusem w niedzielę o 22:00, przyjazd na miejsce o 7:00 rano w poniedziałek. Szkolenie trwa od 9:00 do 15:00, a powrót pociągiem o 16:00, z przyjazdem o 21:30.

Wynagrodzenie: Panu Janowi przysługuje wynagrodzenie za czas szkolenia (od 9:00 do 15:00), ponieważ jest to czas, w którym wykonywał zadanie służbowe. Czas podróży (poza godzinami pracy) nie jest wliczany do czasu pracy, a więc nie przysługuje za niego dodatkowe wynagrodzenie.

  • Odpoczynek: Pan Jan wrócił o 21:30, co zapewnia mu więcej niż 8 godzin odpoczynku do rozpoczęcia pracy (standardowo o 7:00). Zatem, co do zasady, powinien stawić się w pracy następnego dnia. Odpoczynek tygodniowy również nie został naruszony, ponieważ miał wolną sobotę i część niedzieli.
  • Obowiązek stawienia się w pracy: W opisanej sytuacji Pan Jan jest zobowiązany stawić się w pracy we wtorek o zwykłej porze.

 

Przedstawiciel handlowy – konferencja branżowa.

Pani Anna, przedstawiciel handlowy, pracuje w elastycznych godzinach, ale zazwyczaj od poniedziałku do piątku. Została oddelegowana na ważną konferencję branżową, która odbywała się w poniedziałek. Wyjazd autokarem w niedzielę o 22:00, przyjazd o 7:00. Konferencja trwała od 9:00 do 17:00, a powrót pociągiem o 18:00, z przyjazdem o 23:30.

  • Wynagrodzenie: Pani Annie przysługuje wynagrodzenie za czas konferencji (od 9:00 do 17:00). Czas podróży, podobnie jak w poprzednim przykładzie, nie jest wliczany do czasu pracy.
  • Odpoczynek: Pani Anna wróciła o 23:30, co oznacza, że do rozpoczęcia pracy (zakładając standardowe godziny) miałaby mniej niż 8 godzin odpoczynku.
  • Obowiązek stawienia się w pracy: W tym przypadku Pani Anna mogłaby usprawiedliwić nieobecność w pracy w poniedziałek, powołując się na brak wymaganego odpoczynku dobowego. Powinna złożyć pracodawcy stosowne oświadczenie.

 

Inżynier – szkolenie z obsługi specjalistycznych maszyn.

Pan Piotr, inżynier, pracuje od poniedziałku do piątku w godzinach 7:00-15:00. Został wysłany na szkolenie z obsługi specjalistycznych maszyn, które odbywało się w poniedziałek. Wyjazd w niedzielę o 22:00, przyjazd o 7:00. Szkolenie trwało od 9:00 do 16:00, a powrót o 17:00, z przyjazdem o 22:30. Dodatkowo, po powrocie Pan Piotr musiał przygotować krótki raport z odbytego szkolenia, co zajęło mu godzinę (do 23:30).

  • Wynagrodzenie: Panu Piotrowi przysługuje wynagrodzenie za czas szkolenia (od 9:00 do 16:00). Dodatkowo, czas poświęcony na przygotowanie raportu po powrocie z delegacji (od 22:30 do 23:30) powinien być traktowany jako czas pracy, ponieważ wykonywał zadanie zlecone przez pracodawcę.
  • Odpoczynek: Pan Piotr wrócił o 22:30, a następnie pracował do 23:30, co znacząco naruszyło jego dobowy odpoczynek.
  • Obowiązek stawienia się w pracy: Pan Piotr ma prawo do usprawiedliwionej nieobecności w pracy w poniedziałek z powodu braku wymaganego odpoczynku. Powinien złożyć stosowne oświadczenie pracodawcy.

Podsumowanie

Delegowanie pracownika na szkolenie wiąże się z koniecznością rozróżnienia czasu podróży od czasu szkolenia. Za czas szkolenia pracownikowi przysługuje wynagrodzenie, natomiast czas podróży poza normalnymi godzinami pracy zazwyczaj nie jest wliczany do czasu pracy, chyba że pracownik wykonuje w tym czasie dodatkowe zadania. Kluczowe jest również zapewnienie pracownikowi odpowiedniego odpoczynku dobowego i tygodniowego. W przypadku jego naruszenia, pracownik może mieć prawo do usprawiedliwionej nieobecności w pracy.

Oferta porad prawnych

Potrzebujesz szybkiej i rzetelnej porady prawnej bez wychodzenia z domu? Oferujemy profesjonalne konsultacje prawne online, dostosowane do Twoich indywidualnych potrzeb. Nasi doświadczeni prawnicy specjalizują się w różnych dziedzinach prawa, zapewniając kompleksową pomoc i wsparcie. Zapewniamy poufność i dyskrecję.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy - Dz.U. 1974 nr 24 poz. 141
2. Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 4 kwietnia 1979 r. sygn. akt I PRN 30/79

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Izabela Nowacka-Marzeion

Magister prawa, absolwentka Wydziału Prawa Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Doświadczenie zdobyła w ogólnopolskiej sieci kancelarii prawniczych, po czym podjęła samodzielną praktykę. Specjalizuje się w prawie cywilnym, rodzinnym, pracy oraz ubezpieczeń społecznych. Posiada bogate doświadczenie w procedurach administracyjnych, prawem budowlanym oraz postępowaniach cywilnych. Prywatnie interesuje się sukcesją i planowaniem spadkowym oraz zabezpieczeniem firm.



Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Z zaznaczonymi zmianami.

Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

rozwodowy.pl

prawo-mieszkaniowe.info