• Autor: Marta Handzlik
Jestem nauczycielką zatrudnioną na podstawie mianowania. Chciałabym przejść na świadczenie kompensacyjne. Spełniam warunek stażu pracy, warunek wieku 55 lat spełnię pod koniec września. Do kiedy powinnam złożyć wniosek o rozwiązanie umowy, by móc przejść na świadczenie kompensacyjne tuż po osiągnięciu wieku uprawniającego do świadczenia?
Odpowiadając na Pani pytanie uprzejmie informuję, że co do zasady rozwiązanie umowy przez nauczyciela zatrudnionego na podstawie mianowania może nastąpić albo w każdym czasie na podstawie porozumienia stron, albo za wypowiedzeniem – na koniec roku szkolnego.
Zgodnie z art. 23 ust. 4 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2016 r., poz. 1379 z późn. zm.) rozwiązanie stosunku pracy z nauczycielem zatrudnionym na podstawie mianowania może nastąpić na mocy porozumienia stron.
Jak pisałam – w tym trybie umowa może się zakończyć w dowolnym momencie roku szkolnego, także już we wrześniu czy w październiku. Jedynym warunkiem jest to, aby pracodawca wyraził zgodę na taką formę zakończenia stosunku pracy. Jeśli zgody nie wyrazi – pozostaje jedynie wypowiedzenie.
Zobacz też: Rozwiązanie stosunku pracy z nauczycielem w związku z przejściem na emeryturę wzór
Zgodnie z art. 23 ust. 1 KN stosunek pracy z nauczycielem zatrudnionym na podstawie mianowania ulega rozwiązaniu na wniosek nauczyciela z końcem roku szkolnego, po uprzednim złożeniu przez nauczyciela trzymiesięcznego wypowiedzenia.
W tym trybie musiałaby Pani złożyć do 31 maja wypowiedzenie i zakończyłoby się ono 31 sierpnia. A to oznacza, że stosunek pracy rozwiązałby się jeszcze przed osiągnięciem wieku uprawniającego do świadczenia kompensacyjnego. Takie rozwiązanie pozbawiłoby Panią prawa do odprawy z tytułu przejścia na świadczenie.
Z drugiej strony – jeśli Pani nie złoży do 31 maja wypowiedzenia, a potem pracodawca nie zgodzi się na porozumienie stron – musi Pani przepracować kolejny rok, zanim przejdzie Pani na świadczenie kompensacyjne. Dlatego warto już teraz porozmawiać z pracodawcą o chęci przejścia na świadczenie od października.
Pani Ewa, nauczycielka biologii, w maju osiągnęła wymagany staż pracy, a wiek 55 lat kończyła w listopadzie. Nie złożyła wypowiedzenia do 31 maja, licząc na porozumienie stron. We wrześniu dyrektor zgodził się na rozwiązanie umowy z końcem października, dzięki czemu mogła płynnie przejść na świadczenie kompensacyjne.
Pan Marek, nauczyciel historii, wypowiedział umowę do końca maja, myśląc, że to jedyny sposób na odejście. Umowa wygasła z końcem sierpnia, a on dopiero w grudniu spełniał warunek wieku. W efekcie przez kilka miesięcy pozostał bez prawa do świadczenia i bez odprawy.
Pani Anna, nauczycielka matematyki, planowała przejście na świadczenie kompensacyjne w październiku. W maju nie złożyła wypowiedzenia i nie porozumiała się z dyrektorem na czas. W związku z brakiem zgody na rozwiązanie umowy za porozumieniem musiała przepracować kolejny rok szkolny.
Nauczyciel zatrudniony na podstawie mianowania, który planuje przejście na świadczenie kompensacyjne, powinien ostrożnie zaplanować moment rozwiązania stosunku pracy. Złożenie wypowiedzenia do 31 maja oznacza rozwiązanie umowy z końcem sierpnia, co może skutkować brakiem prawa do świadczenia, jeśli wiek uprawniający do jego uzyskania zostanie osiągnięty później. W takiej sytuacji korzystniejszym rozwiązaniem może być porozumienie stron, które pozwala zakończyć pracę w dowolnym terminie — o ile pracodawca wyrazi na to zgodę. Dlatego warto odpowiednio wcześnie podjąć rozmowę z dyrektorem szkoły i ustalić wspólne stanowisko w tej sprawie.
Jeśli masz wątpliwości dotyczące przejścia na świadczenie kompensacyjne, terminu wypowiedzenia lub formy rozwiązania stosunku pracy – skorzystaj z naszej pomocy prawnej online. Udzielamy szybkich i rzetelnych porad, dostosowanych do Twojej indywidualnej sytuacji. Napisz do nas, a prawnik rozwieje Twoje wątpliwości i pomoże Ci bezpiecznie zaplanować kolejne kroki.
1. Ustawa z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela - Dz.U. 1982 nr 3 poz. 19
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
O autorze: Marta Handzlik
Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego. Specjalizuje się w prawie oświatowym i prawie pracy. Jest praktykującym prawnikiem z wieloletnim doświadczeniem zawodowym i byłym pracownikiem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Odpowiada na najbardziej złożone pytania prawne. Jest autorką książki Finanse w oświacie. Prawo oświatowe w pytaniach i odpowiedziach, a także licznych artykułów, aktualności i komentarzy.
Zapytaj prawnika
Kodeks pracy