• Autor: Marta Handzlik
Mam umowę o pracę na czas nieokreślony. Wzięłam urlop wychowawczy na 12 miesięcy, który kończy mi się za 2 miesiące. Właśnie dowiedziałam się o kolejnej ciąży. Co mogę zrobić w tej sytuacji? Czy mogę bezpośrednio po wychowawczym złożyć L4? Czy wcześniej muszę wysyłać do pracodawcy powiadomienie o powrocie? Czy nie przedłużając wychowawczego, od razu jest wiadomo, że wracam? Dodam, że praca jest w szkodliwych warunkach i faktycznie od początku ciąży dostaje się tu zwolnienie od lekarza.
W tej sytuacji ma Pani dwie możliwości: albo doczekać do końca wychowawczego i przedstawić zwolnienie lekarskie, albo przerwać wychowawczy i potem przedstawić zwolnienie lekarskie.
Zgodnie z art. 186(3) ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (j.t. Dz. U. z 2014 r. poz. 1502) – pracownik może zrezygnować z urlopu wychowawczego:
Zgodnie z art. 186(4) K.p. – pracodawca dopuszcza pracownika po zakończeniu urlopu wychowawczego do pracy na dotychczasowym stanowisku, a jeżeli nie jest to możliwe, na stanowisku równorzędnym z zajmowanym przed rozpoczęciem urlopu lub na innym stanowisku odpowiadającym jego kwalifikacjom zawodowym, za wynagrodzeniem nie niższym od wynagrodzenia za pracę przysługującego pracownikowi w dniu podjęcia pracy na stanowisku zajmowanym przed tym urlopem.
Zobacz też: Zwolnienie lekarskie po wychowawczym
Jeśli chce Pani wrócić do pracy przed upływem okresu, na jaki udzielono Pani urlopu wychowawczego, to są dwie możliwości:
Zgodnie z art. 11 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (j.t. Dz. U. z 2010 r. Nr 77, poz. 512, z późn zm.) – miesięczny zasiłek chorobowy wynosi 100% podstawy wymiaru zasiłku, jeżeli niezdolność do pracy lub niemożność wykonywania pracy przypada w okresie ciąży.
Podstawą do wypłaty zasiłku chorobowego w wysokości 100% podstawy wymiaru z tytułu niezdolności do pracy przypadającej na okres ciąży jest zaświadczenie lekarskie o czasowej niezdolności do pracy z kodem literowym „B” lub odrębne zaświadczenie stwierdzające stan ciąży. Uzasadnieniem podwyższonej kwoty zasiłku chorobowego dla kobiet w ciąży jest ochrona dziecka poczętego. Z brzmienia przepisu – „przypada w okresie ciąży” wnioskować można, że każda choroba przypadająca w tym czasie powoduje prawo do pobierania zasiłku w wysokości 100% podstawy wymiaru zasiłku chorobowego, bez względu na to, czy ma ona związek ze stanem ciąży.
Ubezpieczony nabywa prawo do zasiłku chorobowego:
Do okresów ubezpieczenia chorobowego, o których mowa wyżej, wlicza się poprzednie okresy ubezpieczenia chorobowego, jeżeli przerwa między nimi nie przekroczyła 30 dni lub była spowodowana urlopem wychowawczym, urlopem bezpłatnym albo odbywaniem czynnej służby wojskowej przez żołnierza niezawodowego.
Ustawodawca ustanowił cztery wyjątki od zasady nieprzerwanego okresu wyczekiwania – w takiej sytuacji do okresu wyczekiwania zalicza się poprzednie okresy podlegania ubezpieczeniu chorobowemu, zarówno obowiązkowo, jak i dobrowolnie:
a) jeżeli przerwa między nimi nie przekroczyła 30 dni,
b) jeżeli przerwa między nimi była spowodowana urlopem wychowawczym,
c) jeżeli przerwa między nimi była spowodowana urlopem bezpłatnym,
d) jeżeli przerwa między nimi była spowodowana odbywaniem czynnej służby wojskowej przez żołnierza niezawodowego.
Oznacza to, że już pierwszego dnia po powrocie z urlopu wychowawczego (albo po jego zakończeniu) może Pani pójść na zwolnienie lekarskie bez konieczności wyczekiwania 30 dni. Jednocześnie jeśli nie składa Pani wniosku o przedłużenie urlopu wychowawczego, to nie musi Pani zawiadamiać pracodawcy, że nie będzie go Pani kontynuować.
Zatem po wychowawczym może Pani przynieść do pracy zwolnienie lekarskie i jednocześnie zaświadczenie o ciąży. Nie ma potrzeby dostarczać zaświadczenia wcześniej, gdyż zarówno w okresie urlopu jak i zwolnienia lekarskiego jest Pani chroniona przed wypowiedzeniem. W dniu, w którym przyniesie Pani zwolnienie lekarskie, nie można już Pani wręczyć wypowiedzenia.
Skrócenie urlopu wychowawczego z powodu ciąży
Pani Anna przebywała na urlopie wychowawczym, gdy dowiedziała się o swojej drugiej ciąży. Postanowiła skonsultować się z pracodawcą i skrócić urlop wychowawczy, aby przejść na zwolnienie lekarskie. Złożyła wniosek o powrót do pracy na miesiąc przed planowanym powrotem. Pracodawca zgodził się na jej prośbę. W dniu powrotu do pracy, Pani Anna dostarczyła zaświadczenie lekarskie o ciąży i zwolnienie lekarskie, co pozwoliło jej natychmiast skorzystać z zasiłku chorobowego.
Bezpośrednie przejście na zwolnienie lekarskie po wychowawczym
Pani Katarzyna zakończyła 12-miesięczny urlop wychowawczy i zgodnie z planem miała wrócić do pracy za dwa miesiące. W tym czasie dowiedziała się, że jest w ciąży. Pani Katarzyna nie złożyła wniosku o przedłużenie urlopu wychowawczego. Po jego zakończeniu, pierwszego dnia powrotu do pracy, dostarczyła pracodawcy zaświadczenie lekarskie o ciąży i zwolnienie lekarskie, co umożliwiło jej przejście na zwolnienie bez dodatkowych formalności.
Przerwanie urlopu wychowawczego bez zgody pracodawcy
Pani Magda była na urlopie wychowawczym, gdy dowiedziała się, że jest ponownie w ciąży. Nie czuła się na siłach kontynuować opieki nad dzieckiem bez wsparcia, więc postanowiła przerwać urlop wychowawczy. Złożyła wniosek do pracodawcy o powrót do pracy, ale nie uzyskała jego zgody. W związku z tym, po upływie 30 dni od złożenia wniosku, wróciła do pracy. Tego samego dnia dostarczyła zaświadczenie lekarskie o ciąży i zwolnienie lekarskie, co zapewniło jej ochronę i prawo do zasiłku chorobowego.
Kobiety w ciąży na urlopie wychowawczym mają kilka opcji: mogą skrócić urlop wychowawczy za zgodą pracodawcy lub bez niej, a następnie przejść na zwolnienie lekarskie. Zgodnie z przepisami, już pierwszego dnia po zakończeniu urlopu wychowawczego mogą dostarczyć zaświadczenie o ciąży i rozpocząć zwolnienie lekarskie, co zapewnia im prawo do zasiłku chorobowego i ochrony przed wypowiedzeniem.
Potrzebujesz pomocy prawnej w zakresie ciąży na urlopie wychowawczym? Skorzystaj z naszych usług online, oferujemy profesjonalne porady prawne i pomoc w sporządzaniu pism. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.
1. Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy - Dz.U. 1974 nr 24 poz. 141
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
O autorze: Marta Handzlik
Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego. Specjalizuje się w prawie oświatowym i prawie pracy. Jest praktykującym prawnikiem z wieloletnim doświadczeniem zawodowym i byłym pracownikiem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Odpowiada na najbardziej złożone pytania prawne. Jest autorką książki Finanse w oświacie. Prawo oświatowe w pytaniach i odpowiedziach, a także licznych artykułów, aktualności i komentarzy.
Zapytaj prawnika
Kodeks pracy