Szukamy prawnika. Oferta dla radc體 prawnych i adwokat體

Udzielamy indywidualnych Porad Prawnych

Masz podobny problem prawny?
Kliknij tutaj, opisz nam sw贸j problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowi膮zuje)

Prawo kaduka?

Opublikowane: 2006-11-19

Rzeczywisto艣膰 polska zaczyna by膰 coraz bardziej zadziwiaj膮ca. Momentami mam wra偶enie jakby艣my stawiali r贸偶ne sprawy na g艂owie. Wida膰 to zw艂aszcza w dziedzinach stosowania prawa.

Najwy偶sza wyrocznia prawnicza stwierdza, 偶e akt organizacyjny jest aktem normatywnym i jako艣 nikt z grona g艂osicieli „pa艅stwa prawa” na to si臋 nie oburza.

Odnosz臋 wra偶enie, 偶e istnieje jaka艣 niepisana umowa dotycz膮ca „艣wi臋to艣ci”  ocen podejmowanych przez najwy偶sze organy s膮downicze. Nawet, je艣li dane rozstrzygni臋cie jest pozbawione sensu, ma艂o kto odwa偶a si臋 na krytyk臋.

Formu艂owana jest tym sposobem praktyka polegaj膮ca na tym, 偶e im wy偶ej wypowiedziany pogl膮d wyk艂adniowy tym wi臋ksze jego znaczenie i s艂uszno艣膰. Tymczasem, w rzeczywisto艣ci ka偶dy pope艂nia b艂臋dy, nie wy艂膮czaj膮c najwy偶szych organ贸w s膮downiczych.

Tworzenie wi臋c jakiego艣 swoistego tabu wok贸艂 takich rozstrzygni臋膰 jest doprawdy zupe艂nie niezrozumia艂e. A ju偶 stawianie zarzutu tym, kt贸rzy maj膮 odwag臋  krytykowa膰 takie rozstrzygni臋cie, na zasadzie jak mo偶na podrywa膰 autorytet najwy偶szych instancji s膮downiczych – jest doprawdy zdumiewaj膮ce.

W tej dziedzinie nie ma i nie mo偶e by膰 偶adnego tabu. Jak pisa艂 J. Krasicki prawdziwa cnota krytyk si臋 nie boi, tote偶 ka偶de rozstrzygni臋cie czy S膮du Najwy偶szego, czy te偶 nawet Trybuna艂u Konstytucyjnego podlega ocenie i nie mo偶na z takiej oceny tworzy膰 zamachu na demokracj臋.

W przeciwnym razie trudno m贸wi膰 o poprawno艣ci wyk艂adniowej, o 艣cieraniu si臋 r贸偶nych pogl膮d贸w w sprawach kontrowersyjnych itd. Rozr贸偶ni膰 trzeba moc wi膮偶膮c膮 danego rozstrzygni臋cia w zakresie skutk贸w prawnych z niego p艂yn膮cych (i tej sfery oczywi艣cie zmieni膰 nie mo偶na), od dopuszczalno艣ci krytyki ka偶dego ostatecznego rozstrzygni臋cia w sferze teoretyczno-doktrynalnej.

Nie ma wi臋c, i nie mo偶e by膰 偶adnego tabu w orzecznictwie S膮du Najwy偶szego, czy Trybuna艂u Konstytucyjnego. Zarzucanie takiemu, czy innemu sk艂adowi orzeczniczemu b艂臋d贸w w orzekaniu nie mo偶e by膰 t艂umaczone jako zamach na demokracj臋.

To jest kompletne pomieszanie poj臋膰. A tak膮 histeryczn膮 atmosfer臋 usi艂uje si臋 obecnie forsowa膰, celem udowodnienia, 偶e rzekomo podwa偶ane s膮 podstawy demokratycznego pa艅stwa prawa.

Tak, jak i w innych dziedzinach, podobnie wygl膮da praworz膮dno艣膰 w stosunkach pracy, kt贸ra mierzona jest do艣膰 specyficznymi metodami. Zwyci臋偶a zdanie tego, kto ma zaplecze finansowo-ekonomiczne i kogo sta膰 na forsowanie nawet najbardziej absurdalnych pogl膮d贸w wyk艂adni prawa.

Mimo funkcjonowania Kodeksu pracy od 1 stycznia 1975 r., dotychczas w doktrynie prawa pracy nie ma opracowania odnosz膮cego si臋 wyra藕nie i w spos贸b analityczny do relacji Kodeks pracy a Prawo wekslowe.

Dziwi膮  wi臋c wypowiadane pogl膮dy na temat dopuszczalno艣ci stosowania przez pracodawc臋 zabezpieczenia wekslowego roszcze艅 pracowniczych w ustach os贸b, kt贸re powinny z racji swojego wykszta艂cenia i zawodu, spr贸bowa膰 cho膰 zmierzy膰 si臋 z relacj膮 Kodeks pracy – Prawo wekslowe.

K. Gonera w artykule pt. „Zabezpieczenie wekslowe roszcze艅 pracodawcy” Monitor Prawa Pracy z 2006 r. Nr 10 s. 516 i nast.  omawiaj膮c dopuszczalno艣膰 zastosowania zabezpieczenia wekslowego w stosunkach z zakresu prawa pracy bezkrytycznie powo艂uje si臋 z jednej strony na przedkodeksow膮 lub 艣wie偶okodeksow膮 literatur臋 prawa pracy a z drugiej na kluczowy wyrok S膮du Najwy偶szego z dnia 21 maja 1981 r. IV PRN 6/81, OSNCP 1981/11/225, podtrzymuj膮c stosowanie weksla przez pracodawc贸w jak zasadne.

Na usprawiedliwienie SN mo偶na jedynie poda膰 oczywisty fakt, i偶 wyrok zapad艂 w stanie wojennym i by膰 mo偶e nacisk polityczny 贸wczesnego Ministra Sprawiedliwo艣ci na wydanie okre艣lonego rodzaju rozstrzygni臋cia by艂 znaczny.

Dzia艂aj膮c pod naciskiem politycznym , S膮d Najwy偶szy szuka艂 na si艂臋 argument贸w pod z g贸ry za艂o偶on膮 tez臋, co w efekcie spowodowa艂o wyk艂adni臋 nie opart膮 na rzeczowych prawniczych argumentach ale na przes艂ankach politycznych, w szczeg贸lno艣ci na potrzebie ochrony socjalistycznego mieniania uspo艂ecznionych zak艂ad贸w pracy.

O ile wskazany spos贸b wyk艂adni by艂 pewn膮 norm膮 w poprzednim ustroju, kiedy to kierunki wyk艂adni prawa podporz膮dkowywano polityce, o tyle obecnie trudno zrozumie膰 taki system post臋powania.

Nawiasem m贸wi膮c, na podobnej, politycznej zasadzie ukszta艂towano relacj臋 podr贸偶y s艂u偶bowej do czasu pracy, pomijaj膮c zupe艂nie, 偶e okres delegacji s艂u偶bowej z normatywnego punktu widzenia ewidentnie odpowiada definicji czasu pracy.

W kluczowym dla pracownik贸w problemie dopuszczalno艣ci stosowania weksla w stosunku pracy mamy w zasadzie to jedyne rozstrzygni臋cie SN, zreszt膮 bardzo s艂abo prawniczo uzasadnione, o czym 艣wiadczy krytyczna i logicznie poprawna glosa  A. 呕abskiego (Pa艅stwo i Prawo 1983/4/137).

K. Gonera, dla wi臋kszego wra偶enia, podnosi, 偶e wi臋kszo艣膰 komentator贸w prawa pracy wypowiada si臋 za dopuszczalno艣ci膮 stosowania weksla i w tym zakresie powo艂uje Komentarze K.p. pod red. W. Muszalskiego Warszawa 2005 s. 398 i A.M. 艢wi膮tkowskiego Warszawa 2006 s. 546.

Rzecz w tym, 偶e obaj autorzy komentarzy Kodeksu pracy nie analizuj膮 relacji Kodeks pracy a Prawo wekslowe, powtarzaj膮c jedynie, 偶e orzecznictwo i doktryna prawa pracy dopuszczaj膮 stosowanie weksla w stosunkach pracy.

O ile w komentarzach Kodeksu pracy taka formu艂a jest cz臋sto stosowana, przede wszystkim z uwagi na ograniczone mo偶liwo艣ci prezentacji szczeg贸艂owych uzasadnie艅, o tyle w artykule K. Gonery takich brak贸w ju偶 nie powinno by膰.

Je艣li kto艣 decyduje si臋 omawia膰 okre艣lon膮 instytucj臋 prawn膮, to w opracowaniu o charakterze artyku艂owym powinien przede wszystkim rozwa偶y膰 merytoryczne przes艂anki dopuszczalno艣ci stosowania zabezpieczenia wekslowego przez pracodawc臋 a nie przechodzi膰 nad tym problemem do porz膮dku dziennego, czyli  do za艂o偶onej z g贸ry tezy, i偶 taka sytuacja jest dopuszczalna.

Opisany spos贸b komentowania niewiele ma wsp贸lnego z rzetelno艣ci膮 wyk艂adni prawa, czy z rzeteln膮 literatur膮 przedmiotu. O ile mo偶e, w pewnym sensie, nie dziwi膰 specyficzne stanowisko SN w czasach tu偶 przed stanem wojennym, o tyle wsp贸艂czesne orzekanie i wyk艂adnia pozostawiaj膮 wiele do 偶yczenia.

Brak podstawy normatywnej do stosowania weksla w stosunkach pracy jest ca艂kowicie wystarczaj膮cym argumentem dla obrony tezy o niedopuszczalno艣ci stosowania Prawa wekslowego w stosunkach pracy – to mniej wi臋cej tak jak ze znan膮 anegdot膮 o Napoleonie i armatach...

Okazuje si臋 jednak, 偶e w Polsce liczy si臋 prawo kaduka. Pisuje si臋 artyku艂y pozbawione rzeczywistych tre艣ci wyk艂adniowych, w celu naginania prawa w spos贸b korzystny dla w艂a艣cicieli kapita艂u.

Taki spos贸b post臋powania jako艣 nikogo nie gorszy spo艣r贸d wielkich or臋downik贸w pa艅stwa prawa i czysto艣ci demokracji. Z tych sfer nie s艂ysza艂am dotychczas wypowiedzi krytycznych na ten temat.

Zobaczymy, co powie Prawo i Sprawiedliwo艣膰? Bardzo jestem ciekawa reakcji Ministra Sprawiedliwo艣ci na skierowany do niego list w sprawie zmiany wyk艂adni prawa w kierunku praworz膮dno艣ciowym.

 

A tak wracaj膮c do pryncypi贸w demokratycznego pa艅stwa prawa, nadal zastanawiam si臋 kiedy dojdzie do przywr贸cenia Trybuna艂owi Konstytucyjnemu prawa wydawania legalnej, wi膮偶膮cej wyk艂adni prawa?

Brak tego rozwi膮zania, motywowany niezawis艂o艣ci膮 s臋dziowsk膮 i sprzeczno艣ci膮 z t膮 zasad膮 istnienia takiej wi膮偶膮cej wyk艂adni absolutnie nie przekonuje. Trzeba przecie偶 pami臋ta膰, 偶e w braku wi膮偶膮cej wyk艂adni prawa, w艂a艣nie panuje u nas prawo kaduka, bo okazuje si臋, 偶e dwa identyczne stany faktyczne mog膮 by膰, leganie i ostatecznie,  r贸偶nie rozstrzygni臋te.

Tymczasem taka sytuacja polegaj膮ca na mo偶liwo艣ci legalnych rozbie偶nych rozstrzygni臋膰 w identycznych stanach faktycznych, narusza podstawow膮 zasad臋 konstytucyjn膮 r贸wno艣ci obywateli wzgl臋dem prawa (art. 32 ust. 1 Konstytucji RP).

Chcia艂abym zatem doczeka膰 momentu, w kt贸rym zapisane w Konstytucji RP prawa nie b臋d膮 wy艂膮cznie martw膮 liter膮, ale zostan膮 obj臋te instytucjonalnymi gwarancjami okre艣lonych procedur, zabezpieczaj膮cych w tym przypadku jednakowe stosowanie prawa wzgl臋dem obywateli.

Maria Schumann

Je偶eli chcesz wiedzie膰 wi臋cej na ten temat 鈥 kliknij tutaj >>

Udzielamy indywidualnych Porad Prawnych

Masz podobny problem prawny?
Kliknij tutaj, opisz nam sw贸j problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowi膮zuje)
Porad przez Internet udzielaj膮
prawnicy z du偶ym do艣wiadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowi膮zuje!
Wycen臋 wy艣lemy do 1 godziny

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustaw臋 o PIP] Z zaznaczonymi zmianami.

Zadaj pytanie 禄

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-mieszkaniowe.info

Szukamy prawnika 禄