Udzielamy indywidualnych Porad Prawnych
Opublikowane: 2007-08-15
W Monitorze Prawa Pracy z lipca 2007 r. ukaza艂 si臋, na poz贸r, interesuj膮cy artyku艂 Ma艂gorzaty Czerniak pt. „System r贸wnowa偶nego czasu pracy”. Warto艣膰 tego opracowania ma charakter co najmniej wysoce kontrowersyjny, poniewa偶 omawiaj膮c konkretne instytucje czasu pracy, autorka w wi臋kszo艣ci przypadk贸w powo艂uje rozbie偶no艣ci interpretacyjne, nie prezentuj膮c w艂asnego pogl膮du, popartego stosown膮 argumentacj膮.
Co wi臋cej, w artykule wyra偶ono kategoryczne stwierdzenia ca艂kowicie sprzeczne z istniej膮cym stanem prawnym. Po pierwsze, autorka uwa偶a, 偶e wyk艂adnia Komisji Prawnej G艂贸wnego Inspektora Pracy stanowi dla praktyk贸w wi膮偶膮c膮 wyk艂adni臋.
Jest to twierdzenie nie tylko nie poparte 偶adnymi argumentami prawnymi, ale wr臋cz sprzeczne z istniej膮cym porz膮dkiem prawnym w Polsce. Ot贸偶 w Rzeczypospolitej Polskiej nie istnieje poj臋cie wi膮偶膮cej wyk艂adni ustaw.
W systemie konstytucyjnym nie ma organu uprawnionego do wydawania legalnej, czyli wi膮偶膮cej wyk艂adni prawa. Ten stan rzeczy powoduje znamienne skutki w stosowaniu przepis贸w ka偶dej ga艂臋zi prawa, natomiast w prawie pracy odgrywa szczeg贸ln膮 negatywn膮 rol臋.
Brak wi膮偶膮cej wyk艂adni prawa uniemo偶liwia jednakowe stosowanie prawa wzgl臋dem obywateli i jest wr臋cz powodem podstawowym naruszania zasady jednakowego traktowania pracownik贸w w sferze prawa pracy.
Je艣li kto艣 wyra偶a pogl膮dy na ten temat, reprezentuj膮c jeszcze uniwersyteck膮 Katedr臋 Prawa Pracy, to rzecz jasna powinien o tym wiedzie膰.
Drugi, ca艂kowicie b艂臋dny pogl膮d autorki polega na tym, 偶e stwierdza kategorycznie, i偶 Kodeks pracy nie narzuca obowi膮zku tworzenia harmonogramu czasu pracy, czyli zmiennego rozk艂adu czasu pracy na ca艂y okres rozliczeniowy czasu pracy.
Jako podstawowy argument autorka powo艂uje ustaw臋 z dnia 16.04.2004 r. o czasie pracy kierowc贸w, kt贸ra dopuszcza stosowanie zmiennego rozk艂adu czasu pracy na okres kr贸tszy ni偶 obowi膮zuj膮cy kierowc臋 okres rozliczeniowy czasu pracy, nie kr贸tszy jednak ni偶 2 tygodnie.
Argumentacja ta jest oczywi艣cie b艂臋dna z kilku powod贸w. Przede wszystkim art. 130 K.p. wyra藕nie przewiduje obowi膮zek wyliczenia wymiaru czasu pracy pracownika na okres rozliczeniowy, a nie na jakikolwiek inny przedzia艂 czasowy.
Przepis ten, jak r贸wnie偶 偶aden przepis dzia艂u sz贸stego K.p., nie dopuszcza, podobnie jak ustawa o czasie pracy kierowc贸w stosowania kr贸tszego przedzia艂u czasu, w kt贸rym b臋dzie ustalany rozk艂ad czasu pracy pracownika. Ustawa za艣 o czasie pracy kierowc贸w, jest w rozumieniu art. 5 K.p. przepisem szczeg贸lnym w stosunku do Kodeksu pracy.
W konsekwencji, ma pierwsze艅stwo stosowania przed przepisami Kodeksu pracy, co oznacza, 偶e w stosunku do kierowc贸w dopuszcza si臋 stosowanie rozk艂adu czasu pracy na minimalne 2 tygodniowe okresy, podczas, gdy na zasadach og贸lnych, kodeksowych takie rozwi膮zanie nie jest dopuszczalne.
Autorka natomiast, nie wiadomo na jakiej podstawie, czy logice wyk艂adniowej, przyj臋艂a, 偶e przepis szczeg贸lny wp艂ywa bezpo艣rednio na stosowanie prawa wzgl臋dem podmiot贸w obj臋tych przepisem og贸lnym, co pozostaje w oczywistej i ra偶膮cej sprzeczno艣ci z art. 5 K.p.
Warto te偶 doda膰, 偶e stosowanie art. 130 § 3 K.p. by艂oby znacznie utrudnione i stwarzaj膮ce permanentne konflikty mi臋dzy stronami stosunku pracy, gdyby pracodawca nie ustali艂 podstawy dokonywania odlicze艅 godzin pracy z tytu艂u nieobecno艣ci pracownika.
Wreszcie, poj臋cie pracownika pracuj膮cego w nocy 艂膮czy si臋 艣ci艣le z uprzedni膮 konieczno艣ci膮 wyliczenia i okre艣lenia rozk艂adu czasu pracy na ca艂y okres rozliczeniowy, o czym wyra藕nie 艣wiadczy gramatyczna tre艣膰 art. 1517 § 2 K.p.
Z przepisu tego wynika, 偶e brak ustalenia rozk艂adu czasu pracy na ca艂y okres rozliczeniowy nie dawa艂by mo偶liwo艣ci ustalenia, czy mamy do czynienia z pracownikiem pracuj膮cym w nocy, w stosunku do kt贸rego nale偶y stosowa膰 okre艣lone ograniczenia czasu pracy.
Konstrukcja budowy tej regulacji wymaga wi臋c obligatoryjnego uprzedniego ustalenia rozk艂adu czasu pracy na ca艂y okres rozliczeniowy czasu pracy, aby na podstawie tego rozk艂adu m贸c oceni膰, czy liczba godzin pracy przypadaj膮ca na por臋 nocn膮 w ca艂ym okresie rozliczeniowym uzasadnia zakwalifikowanie pracownika do grona pracownik贸w pracuj膮cych w nocy.
Ustalenie to jest niezb臋dne do zachowania przewidzianego przez ustawodawc臋 re偶ymu ograniczaj膮cego czas pracy pracownika zatrudnionego w nocy. Jak wida膰, bez uprzedniego sporz膮dzenia rozk艂adu czasu pracy na ca艂y okres rozliczeniowy, nie by艂oby mo偶liwe ustalenie, czy mamy do czynienia z pracownikiem pracuj膮cym w nocy, do kt贸rego trzeba stosowa膰 ograniczenia czasowe.
Systemowy uk艂ad wskazanych przepis贸w wymusza wi臋c sporz膮dzanie rozk艂adu czasu pracy na ca艂y okres rozliczeniowy czasu pracy, tote偶 forsowanie odmiennego, nie popartego 偶adnymi racjonalnymi argumentami twierdzenia, jest tez膮 oczywi艣cie b艂臋dn膮.
Kolejny b艂膮d autorki polega na tym, 偶e powo艂uj膮c si臋 na art. 168 K.p. stwierdza kategorycznie, 偶e przepis ten wyznacza bezwzgl臋dny termin ko艅cowy, do kt贸rego powinien zosta膰 wykorzystany urlop wypoczynkowy. Ra偶膮cy b艂膮d polega na tym, 偶e wystarczy si臋gn膮膰 do art. 168 K.p., aby odczyta膰 poprawne gramatyczne brzmienie tego przepisu.
Ustawodawca w art.168 K.p. nak艂ada na pracodawc臋 obowi膮zek udzielenia zaleg艂ego urlopu wypoczynkowego, natomiast nie nak艂ada na pracownika obowi膮zku wykorzystania tego urlopu. Udzielenie i wykorzystanie urlopu wypoczynkowego to dwie instytucje nie tylko odnosz膮ce si臋 bezpo艣rednio do innych stron stosunku pracy, ale tak偶e powoduj膮ce w skutkach prawnych zasadnicze r贸偶nice.
Poprawna wyk艂adnia art. 168 K.p. polega wi臋c na tym, 偶e zaleg艂y urlop wypoczynkowy pracodawca musi udzieli膰 do ko艅ca pierwszego kwarta艂u nast臋pnego roku kalendarzowego, w stosunku do tego w kt贸rym nast膮pi艂o nabycie prawa do urlopu, natomiast nie oznacza to konieczno艣ci bezwzgl臋dnej wykorzystania tego urlopu przez pracownika.
Na wniosek pracownika ten urlop zaleg艂y mo偶e by膰 bowiem wykorzystany p贸藕niej i w贸wczas ani nie dojdzie do naruszenia przepisu art. 168 K.p. ani tym bardziej nie b臋dzie podstaw do odpowiedzialno艣ci wykroczeniowej pracodawcy.
Rzetelno艣膰 tego artyku艂u budzi tak偶e w膮tpliwo艣ci w zakresie powo艂ywanych przypis贸w. W przypisie nr 30, autorka powo艂uje, cytuj臋: „M. Nycz, Kodeks pracy Komentarz (red) W. Muszalski, Warszawa 2005 s. 482”. Autor, czy autorka o nazwisku Nycz, w og贸le w tym komentarzu nie wyst臋puje.
Powy偶sze fakty 艣wiadcz膮 niestety niekorzystnie nie tylko o samej autorce, ale tak偶e o Redakcji Monitora Prawa Pracy, kt贸ra publikuje tego typu b艂臋dne opracowania, bez uprzedniej merytorycznej korekty.
No, c贸偶, papier wszystko przyjmie..., a bylejako艣膰 prawnicza zakorzeni艂a si臋 na sta艂e.
Maria Schumann
Je偶eli chcesz wiedzie膰 wi臋cej na ten temat 鈥 kliknij tutaj >>
Udzielamy indywidualnych Porad Prawnych
Zapytaj prawnika
Kodeks pracy