Likwidacja stanowiska pracy w czasie trwania urlopu macierzyńskiego

• Autor: Marta Handzlik

W czasie trwania urlopu macierzyńskiego nastąpiła likwidacja mojego stanowiska pracy. Jak wygląda moja sytuacja z punktu widzenia prawnego?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.


Likwidacja stanowiska pracy w czasie trwania urlopu macierzyńskiego

Powrót do pracy po urlopie macierzyńskim

Odpowiadając na Pani pytanie uprzejmie informuję, że zgodnie z art. 1832 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (Dz. U. z 2016 r., poz. 1666) pracodawca dopuszcza pracownika po zakończeniu urlopu macierzyńskiego, urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego lub dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego do pracy na dotychczasowym stanowisku, a jeżeli nie jest to możliwe, na stanowisku równorzędnym z zajmowanym przed rozpoczęciem urlopu lub na innym stanowisku odpowiadającym jego kwalifikacjom zawodowym, za wynagrodzeniem za pracę, jakie otrzymywałby, gdyby nie korzystał z urlopu.

Zobacz też: Likwidacja stanowiska pracy

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Zmiana stanowiska pracy pracownicy powracającej z urlopu macierzyńskiego

Gdy chodzi o rodzaj stanowiska, komentowany przepis pozwala na daleko idącą elastyczność: pracodawca w pierwszej kolejności winien umożliwić pracownikowi podjęcie pracy na dotychczasowym stanowisku; jeżeli nie jest to możliwe – zaproponować pracę na stanowisku równorzędnym z zajmowanym przed rozpoczęciem urlopu lub pracę na innym stanowisku odpowiadającym kwalifikacjom zawodowym pracownika.

Owa elastyczność rozwiązań, które pracodawca może zaproponować pracownikowi wracającemu z urlopu udzielonego w celu wychowywania dziecka, dyktowana jest przede wszystkim stosunkowo długim czasem trwania tych urlopów (może to być nawet kilka miesięcy) oraz zmiennością sytuacji na obecnym rynku pracy. Przyjmując, że możliwość zatrudnienia na dotychczasowym stanowisku zależy wyłącznie od jego istnienia (stanowisko nie zostało zlikwidowane), pracodawca nie będzie mógł zaproponować pracownikowi innych alternatyw w przypadku, gdy na jego miejscu pracuje obecnie ktoś inny – taka interpretacja dostatecznie chroni prawo pracownika do dotychczasowego miejsca pracy.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Likwidacja stanowiska pracy w czasie korzystania pracownika z urlopu macierzyńskiego

Dopiero zatem, gdy to stanowisko uległo w okresie nieobecności pracownika likwidacji, w grę wejść mogą pozostałe możliwości. W ten sposób ustawodawca chroni stabilność zatrudnienia pracownika u danego pracodawcy – ten ostatni nie będzie mógł bowiem rozwiązać stosunku pracy z tego powodu: musi zaproponować stanowisko równorzędne lub inne odpowiadające kwalifikacjom pracownika.

Jeśli Pani stanowisko zostało zlikwidowane to pracodawca w pierwszej kolejności musi Pani zapewnić inne stanowisko, a dopiero potem wręczyć Pani wypowiedzenie – o ile jest taka potrzeba. Wtedy w związku z wypowiedzeniem może Pani otrzymać odprawę (o ile pracodawca zatrudnia co najmniej 20 osób).

Kliknij tutaj i zapytaj prawnika online ›

Przykłady

Pani Marta, specjalistka ds. marketingu, po powrocie z urlopu macierzyńskiego dowiedziała się, że jej dział został zlikwidowany. pracodawca zaproponował jej pracę w dziale sprzedaży, odpowiadającą jej kwalifikacjom i z zachowaniem dotychczasowego wynagrodzenia.

 

Pani Anna wróciła po urlopie macierzyńskim i zastała swoje biurko zajęte przez nowego pracownika. okazało się jednak, że stanowisko nadal formalnie istniało, więc zgodnie z prawem przywrócono ją na dotychczasowe miejsce pracy.

 

Pani Katarzyna, pracując w firmie zatrudniającej ponad 20 osób, otrzymała informację o likwidacji jej stanowiska w czasie urlopu macierzyńskiego. po powrocie pracodawca nie miał dla niej innej odpowiedniej oferty, dlatego wręczył wypowiedzenie z przyznaną odprawą.

Podsumowanie

Likwidacja stanowiska pracy w czasie urlopu macierzyńskiego nie oznacza automatycznej utraty zatrudnienia. pracodawca ma obowiązek zaproponować pracownicy powracającej z urlopu inne stanowisko – równorzędne lub odpowiadające jej kwalifikacjom. dopiero jeśli nie ma takiej możliwości, może dojść do rozwiązania umowy o pracę, z zachowaniem odpowiednich przepisów i praw pracownika, w tym prawa do odprawy.

Oferta porad prawnych

Potrzebujesz indywidualnej porady prawnej? oferujemy szybkie i wygodne konsultacje online – bez wychodzenia z domu. skontaktuj się z nami, a wyjaśnimy Twoją sytuację i pomożemy znaleźć najlepsze rozwiązanie zgodne z obowiązującym prawem pracy.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy - Dz.U. 1974 nr 24 poz. 141

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Marta Handzlik

Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego. Specjalizuje się w prawie oświatowym i prawie pracy. Jest praktykującym prawnikiem z wieloletnim doświadczeniem zawodowym i byłym pracownikiem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Odpowiada na najbardziej złożone pytania prawne. Jest autorką książki Finanse w oświacie. Prawo oświatowe w pytaniach i odpowiedziach, a także licznych artykułów, aktualności i komentarzy.



Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Z zaznaczonymi zmianami.

Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

rozwodowy.pl

prawo-mieszkaniowe.info