Odpowiedzialność finansowa w okresie przyuczenia

• Autor: Marta Handzlik

Zaczynam pracę na stacji benzynowej. Nie mam jeszcze umowy, gdyż jestem w okresie przyuczenia. Dzisiaj zdarzyła się sytuacja, że klient zatankował dwa razy, a mi powiedział, że tylko raz. Pracodawca chce mnie obciążyć kosztami tej sytuacji. Czy to jest zgodne z prawem, że mam ponieść odpowiedzialność finansową w okresie przyuczenia?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.


Odpowiedzialność finansowa w okresie przyuczenia

Okres próbny bez umowy a odpowiedzialność za szkodę

Odpowiadając na Pani pytanie na wstępie pragnę podkreślić, że to, że Pani w okresie przyuczenia nie ma podpisanej umowy jest

niezgodne z prawem. Tylko wobec pracowników młodocianych istnieje możliwość ich przygotowania zawodowego przez naukę zawodu lub przyuczenie do wykonywania określonej pracy. Nawet wówczas jednak należy zawrzeć umowę o pracę w celu przygotowania zawodowego odbywanego w formie nauki zawodu.

Jeśli pracodawca nie wie, czy będzie Pani odpowiednią osobą do pracy powinien z Panią zawrzeć umowę na okres próbny. Jednak całkowite wykonywanie pracy bez umowy jest naruszeniem przepisów prawa pracy.

Zgodnie z art. 114 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (tekst jedn. Dz. U. z 2014 r., poz. 1502) pracownik, który wskutek niewykonania lub nienależytego wykonania obowiązków pracowniczych ze swej winy wyrządził pracodawcy szkodę, ponosi odpowiedzialność materialną.

Zobacz też: Odpowiedzialność finansowa za błąd w pracy

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Ponoszenie przez pracownika odpowiedzialności za szkodę?

Pracownik ponosi odpowiedzialność za szkodę w granicach rzeczywistej straty poniesionej przez pracodawcę i tylko za normalne następstwa działania lub zaniechania, z którego wynikła szkoda.

Odszkodowanie ustala się w wysokości wyrządzonej szkody, jednak nie może ono przewyższać kwoty trzymiesięcznego wynagrodzenia przysługującego pracownikowi w dniu wyrządzenia szkody.

W razie wyrządzenia szkody przez pracownika pracodawca może dochodzić tylko odszkodowania pieniężnego. Strony mogą się umówić, że pracownik przywróci stan istniejący przed wyrządzeniem szkody, jednakże związane z tym nakłady pracownika – z wliczeniem wartości jego pracy – nie mogą przewyższać kwoty odszkodowania należnego pracodawcy z tytułu wyrządzenia tej szkody.

Słowem – aby ponosiła Pani odpowiedzialność materialną musiałaby Pani być pracownikiem zatrudnionym na podstawie umowy o pracę. Jeśli Pani umowy o pracę nie ma – może Pani odmówić zrekompensowania strat, jakie pracodawca poniósł przez Panią. W takiej sytuacji pracodawca musiałby dochodzić swoich roszczeń przed sądem, ale w braku umowy byłoby to utrudnione.

Przeczytaj też: Słuchanie muzyki w pracy przez słuchawki

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Przykłady

Kasia, świeżo po szkole, zaczęła przyuczenie w sklepie spożywczym. Bez podpisanej umowy obsługiwała kasę. Jednego dnia pomyliła się przy wydawaniu reszty. Szef zapowiedział, że potrąci jej to z wypłaty, mimo że formalnie żadnej wypłaty nie ustalono.

Marek przez pierwsze dni „na próbę” roznosił jedzenie jako dostawca. Nie podpisał żadnego dokumentu. Kiedy zgubił telefon służbowy, właściciel restauracji kazał mu zapłacić za nowy, grożąc, że inaczej nie zapłaci mu za przepracowany tydzień.

Ania pomagała w salonie kosmetycznym jako „praktykantka bez umowy”. Gdy klientka zgłosiła reklamację, właścicielka zagroziła, że obciąży ją kosztami zabiegu, mimo że Ania nie miała żadnego formalnego zatrudnienia.

Podsumowanie

W okresie przyuczenia pracodawca ma obowiązek zawrzeć umowę, nawet jeśli praca ma charakter próbny. Wykonywanie obowiązków bez umowy jest niezgodne z prawem, a w razie sporu utrudnia pracodawcy dochodzenie roszczeń. Pracownik bez formalnego zatrudnienia nie ponosi odpowiedzialności materialnej na zasadach przewidzianych w Kodeksie pracy, dlatego żądanie pokrycia szkody w takiej sytuacji jest bezzasadne.

Oferta porad prawnych

Potrzebujesz pomocy w sprawach związanych z pracą, umową czy odpowiedzialnością finansową? Skorzystaj z naszych porad prawnych online – szybko, wygodnie i bez wychodzenia z domu. Doświadczeni prawnicy odpowiedzą na Twoje pytania i pomogą znaleźć najlepsze rozwiązanie.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy - Dz.U. 1974 nr 24 poz. 141

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Marta Handzlik

Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego. Specjalizuje się w prawie oświatowym i prawie pracy. Jest praktykującym prawnikiem z wieloletnim doświadczeniem zawodowym i byłym pracownikiem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Odpowiada na najbardziej złożone pytania prawne. Jest autorką książki Finanse w oświacie. Prawo oświatowe w pytaniach i odpowiedziach, a także licznych artykułów, aktualności i komentarzy.



Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Z zaznaczonymi zmianami.

Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

rozwodowy.pl

prawo-mieszkaniowe.info