Szukamy prawnika. Oferta dla radcw prawnych i adwokatw

Praca po 12 godzin - ile mam urlopu?

• Autor: Dorota Kriger

Pracowałam pół roku po 8 godzin i drugie pół roku po 12 godz. Przysługuje mi 26 dni urlopu, wykorzystałam już jakieś 14-15 dni. Pracodawca poinformował mnie wczoraj, że przysługuje mi jeszcze kilkanaście godzin urlopu, bo według niego jeden dzień urlopu odpowiada 12 godzinom pracy (w Kodeksie pracy dzień urlopu odpowiada 8 godz. pracy), czyli za jeden dzień urlopu zabiera mi 1,5 dnia. Czy słusznie?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.


Praca po 12 godzin - ile mam urlopu?

Jak obliczyć urlop?

Dzień urlopu według Kodeksu pracy odpowiada 8 godzinom pracy (art. 1542 § 2 K.p.), to prawda. Jednak nie oznacza to, że bez znaczenia jest liczba godzin, którą pracownik miałby do przepracowania w dniu, w którym korzystał z urlopu. Wynika to z art. 1542 § 1 K.p., zgodnie z którym urlopu udziela się w dni, które są dla pracownika dniami pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy, w wymiarze godzinowym, odpowiadającym dobowemu wymiarowi czasu pracy pracownika w danym dniu. Nie dla każdego ten zapis jest zrozumiały, dlatego poniżej wyjaśnię go na przykładzie.

Zobacz też: Czy weekendy wliczają się w urlop

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Czy jeden dzień urlopu odpowiada 8 godzin pracy?

Pracownik, którego wymiar urlopu wynosi 26 dni w ciągu roku, po przeliczeniu tych dni na godziny ma prawo do 208 godzin urlopu (odpowiednio przy 20 dniach jest to 160 godzin). Jest to zgodne z zasadą, że jeden dzień urlopu odpowiada 8 godzinom pracy.

Jeśli jednak czas pracy w dniu, w którym pracownik korzysta z urlopu, wynosi 12 godzin, to dokładnie tyle samo godzin należy odpisać z puli urlopowej tego pracownika. Pracownik, korzystając z jednego dnia urlopu, w którym jego czas pracy wnosił 12 godzin, wykorzystuje ilość godzin urlopu zgodną z rozkładem czasu pracy, jaki na ten dzień był zaplanowany, czyli 12 godzin. Gdyby w tym dniu jego czas pracy wynosił 4 godziny, to również czas urlopu wynosiłby 4 godziny, a nie 8.

Pracownikom, których rozkład czasu pracy jest zmienny, urlop powinien być udzielany w godzinach, dlatego pracownikowi, który w danym dniu miał pracować 12 godzin, należy odjąć 12 godzin – w efekcie pozostaje do wykorzystania w przyszłości 196 godzin (208 h – 12 h).

Należy pamiętać, że pod uwagę zawsze bierzemy rozkład czasu pracy danego pracownika w dniu, w którym pracownik korzysta z urlopu.

Przykłady

 
Pracownik produkcji

Janek pracuje w fabryce, gdzie jego czas pracy jest różnie rozkładany w zależności od potrzeb produkcji. Przez pierwsze pół roku pracował po 8 godzin dziennie, a przez kolejne pół roku pracował na zmianach po 12 godzin. Z przysługujących mu 26 dni urlopu, wykorzystał już 15 dni w pierwszym półroczu. Teraz, chcąc wziąć dzień urlopu, gdy jego zmiana wynosi 12 godzin, dowiaduje się, że pracodawca odlicza mu za ten dzień 12 godzin z puli urlopowej. W praktyce oznacza to, że zamiast jednego dnia urlopu, Janek „traci” 1,5 dnia. Pracodawca postępuje zgodnie z przepisami – za dzień urlopu odlicza tyle godzin, ile Janek miałby pracować w tym dniu.

 
Pracownik biurowy

Anna pracuje w firmie usługowej, gdzie standardowy czas pracy wynosi 8 godzin dziennie, ale ze względu na natłok projektów, przez ostatnie trzy miesiące pracowała w systemie 12-godzinnym. Anna ma prawo do 26 dni urlopu rocznie, co przelicza się na 208 godzin urlopu. Do tej pory wykorzystała już 14 dni, czyli 112 godzin. Planując urlop, Anna bierze pod uwagę, że za dzień, w którym miała pracować 12 godzin, jej pracodawca odliczy dokładnie 12 godzin urlopu, co skróci jej pozostałą pulę urlopową szybciej, niż gdyby pracowała po 8 godzin dziennie.

 
Pracownik zmianowy w hotelu

Maria pracuje jako recepcjonistka w hotelu, gdzie jej czas pracy jest bardzo elastyczny – czasem pracuje po 8 godzin dziennie, a czasem po 12 godzin. Maria ma 26 dni urlopu, czyli 208 godzin do wykorzystania w roku. W ciągu roku wzięła już 10 dni urlopu, które przypadały na 8-godzinne zmiany, co daje 80 godzin. Chcąc teraz wziąć urlop na dzień, w którym ma pracować 12 godzin, Maria musi liczyć się z tym, że z jej puli urlopowej zostanie odjęte 12 godzin. W praktyce oznacza to, że w dniu, w którym miała pracować dłużej, urlop „kosztuje” ją więcej godzin niż standardowy dzień pracy.

Podsumowanie

 

Podczas obliczania urlopu należy pamiętać, że jeden dzień urlopu odpowiada 8 godzinom pracy, jednak w dniu, w którym pracownik miałby pracować dłużej, urlop odliczany jest zgodnie z rzeczywistym wymiarem czasu pracy. Oznacza to, że pracownik, który pracuje w systemie zmianowym, musi liczyć się z tym, że urlop w dniu 12-godzinnym zostanie odliczony jako 12 godzin z jego puli urlopowej. Takie podejście zapewnia sprawiedliwe i zgodne z przepisami zarządzanie czasem wolnym.

Oferta porad prawnych

 

Skorzystaj z naszych porad prawnych online i usług pisania pism, aby zyskać pewność, że Twoje prawa pracownicze są odpowiednio chronione. Oferujemy profesjonalne wsparcie w zakresie interpretacji przepisów oraz przygotowywania dokumentów prawnych dostosowanych do Twoich potrzeb. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy - Dz.U. 1974 nr 24 poz. 141

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Dorota Kriger

Absolwentka kierunku bankowość w Studium Finansów pod patronatem WSB w Poznaniu, licencjat Wydziału Ekonomicznego Akademii Ekonomicznej w Poznaniu w specjalności ekonomika pracy i zarządzanie kadrami. Od 1999 r. zatrudniona na stanowisku specjalisty do spraw administracji i zamówień publicznych, zajmuje się m.in. sprawami pracowniczymi.

 

Współpracuje przy pozyskiwaniu funduszy unijnych na realizację inwestycji i rozwój przedsiębiorczości (ukończone studia podyplomowe na Wydziale Ekonomicznym Uniwersytetu Gdańskiego w zakresie „Rozwój regionalny i fundusze strukturalne Unii Europejskiej. Kierowanie projektami”).



Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Z zaznaczonymi zmianami.

Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-mieszkaniowe.info

Szukamy prawnika »