Szukamy prawnika. Oferta dla radcw prawnych i adwokatw

Rozpoczęcie pracy w październiku ? ile dniu urlopu przysługuje do końca roku?

• Autor: Dorota Kriger

W połowie października rozpocząłem swoją pierwszą w życiu pracę na pełen etat. Czy na koniec grudnia 2011 należą mi się 3 czy 4 dni urlopu?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.


Rozpoczęcie pracy w październiku ? ile dniu urlopu przysługuje do końca roku?

Urlop wypoczynkowy po podjęciu pierwszej pracy

W roku kalendarzowym, w którym pracownik podejmuje pracę po raz pierwszy, przysługuje mu prawo do urlopu wypoczynkowego z upływem każdego przepracowanego miesiąca, w wymiarze 1/12 wymiaru urlopu przysługującego mu po przepracowaniu roku (art. 153 § 1 K.p.).

Pracownik podejmujący pierwszą pracę co do zasady korzysta z urlopu w 20-dniowym wymiarze (art. 154 § 1 pkt 1 K.p.), a więc pracownik w pierwszym roku pracy ma prawo do urlopu w wymiarze 1,66(66) dnia urlopu za przepracowany miesiąc. Co istotne, za jeden miesiąc pracy urlop zostanie naliczony w wymiarze 1,67 dnia, ale za już dwa miesiące w wymiarze 3,33 dnia urlopu.

Wymiar takiego urlopu nie podlega zaokrągleniu w związku z brakiem odpowiedniej ku temu podstawy prawnej. Art. 1553 K.p., określający zasady zaokrąglania urlopu, nie odwołuje się bowiem do przepisów dotyczących urlopu w pierwszym roku pracy. Jednakże, ponieważ udzielenie urlopu w takim wymiarze bardzo często jest skomplikowane, wielu pracodawców stosuje zaokrąglenia na korzyść pracownika i udziela urlopu w pełnych dniach.

Pracownik, który podjął pierwszą pracę np. 15 października br., prawo do urlopu nabywa po pierwszym miesiącu pracy, czyli 14 listopada. Do 31.12. br. pracownik ten nabędzie prawo do łącznie 3,33 dni urlopu.

Wynika z to poniższego wyliczenia:

20 dni /12 miesięcy x 2 miesiące = 3,33 dni.

Prawo do kolejnego urlopu, już w pełnym wymiarze, pracownik nabędzie w dniu 1 stycznia kolejnego roku, jeśli pozostanie w tym dniu w stosunku pracy.

Zobacz też: Czy weekend wlicza się do urlopu

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Dorota Kriger

Absolwentka kierunku bankowość w Studium Finansów pod patronatem WSB w Poznaniu, licencjat Wydziału Ekonomicznego Akademii Ekonomicznej w Poznaniu w specjalności ekonomika pracy i zarządzanie kadrami. Od 1999 r. zatrudniona na stanowisku specjalisty do spraw administracji i zamówień publicznych, zajmuje się m.in. sprawami pracowniczymi.

 

Współpracuje przy pozyskiwaniu funduszy unijnych na realizację inwestycji i rozwój przedsiębiorczości (ukończone studia podyplomowe na Wydziale Ekonomicznym Uniwersytetu Gdańskiego w zakresie „Rozwój regionalny i fundusze strukturalne Unii Europejskiej. Kierowanie projektami”).



Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Z zaznaczonymi zmianami.

Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-mieszkaniowe.info

Szukamy prawnika »