• Autor: Adam Dąbrowski
Czy proponowany przez urząd pracy staż musi być w zawodzie wyuczonym bezrobotnego, czy też urząd może zaoferować zaoferować inny zawód (czy w takim przypadku mam prawo odmówić?)?
Zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 34 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (DZ. U. Nr 69 z 2008, poz. 415 z późn. zm.) staż oznacza „nabywanie przez bezrobotnego umiejętności praktycznych do wykonywania pracy przez wykonywanie zadań w miejscu pracy bez nawiązania stosunku pracy z pracodawcą”. Kierując bezrobotnego na staż, pracownik urzędu pracy w szczególności powinien brać pod uwagę: predyspozycje psychofizyczne i zdrowotne, poziom wykształcenia oraz dotychczasowe kwalifikacje zawodowe bezrobotnego. W uzasadnionych jednak przypadkach staż, zaproponowany przez Urząd Pracy, niekoniecznie musi być zgodny z wyuczonym przez bezrobotnego zawodem.
Staż może być bowiem odbywany także w kierunku nowego zawodu przez osoby, które już zmieniły, chcą lub wręcz muszą zmienić dotychczasowe kwalifikacje. Zdarza się bowiem, że z różnych przyczyn nie jest możliwe podjęcie przez bezrobotnego pracy w wyuczonym zawodzie. Przykładowo: staż związany z nowym zawodem może być zaproponowany osobie, która utraciła uprawnienia, niezbędne do wykonywania pracy w dotychczasowym zawodzie lub gdy szanse na znalezienie pracy w dotychczasowym zawodzie są nikłe. Bezrobotny powinien więc przeanalizować, z jakiego powodu zaproponowano mu staż niezgodny z wyuczonym zawodem, zanim podejmie decyzję o odmowie. Jeśli bowiem bezrobotny odmówi bez uzasadnionej przyczyny przyjęcia propozycji stażu, straci prawo do zasiłku dla bezrobotnych (art. 75. ust. 1 pkt 1 cytowanej ustawy).
Ponadto osoba bezrobotna, która po skierowaniu nie podjęła stażu, zostanie pozbawiona statusu bezrobotnego od następnego dnia po dniu skierowania na staż (art. 33 ust. 4 pkt 8 ustawy).
Zobacz też: Znalezienie pracy w trakcie stażu
Aneta, kosmetolog bez doświadczenia
Aneta ukończyła studia kosmetologiczne, ale nie miała doświadczenia zawodowego. Urząd pracy zaproponował jej staż w salonie fryzjerskim na stanowisku recepcjonistki. Początkowo była sceptyczna, bo to nie był jej wyuczony zawód, ale zdecydowała się spróbować. Podczas stażu zdobyła umiejętności obsługi klienta i poznała specyfikę branży beauty, co pomogło jej później znaleźć pracę w gabinecie kosmetycznym.
Marek, były górnik
Marek przez 20 lat pracował jako górnik, ale ze względów zdrowotnych musiał zmienić zawód. Urząd pracy zaproponował mu staż jako magazynier w hurtowni budowlanej. Mimo że nie miał doświadczenia w logistyce, przyjął ofertę, zdobył nowe kwalifikacje i po zakończeniu stażu otrzymał stałe zatrudnienie.
Kasia, absolwentka filologii angielskiej
Kasia ukończyła filologię angielską, ale w jej mieście trudno było o pracę w zawodzie. Urząd pracy skierował ją na staż jako asystentka w firmie eksportowej, gdzie zajmowała się kontaktami z zagranicznymi klientami. Początkowo nie była przekonana, bo chciała pracować jako nauczycielka, ale staż dał jej nowe perspektywy i ostatecznie zdecydowała się rozwijać w branży handlowej.
Staż z urzędu pracy nie zawsze musi być zgodny z wyuczonym zawodem bezrobotnego. Może stanowić szansę na zdobycie nowych kwalifikacji i zwiększenie możliwości zatrudnienia, zwłaszcza gdy perspektywy pracy w dotychczasowym zawodzie są ograniczone. Przed podjęciem decyzji o odmowie warto przeanalizować, dlaczego zaproponowano inne stanowisko i jakie korzyści może przynieść staż. Nieuzasadniona odmowa wiąże się bowiem z utratą statusu bezrobotnego i prawa do zasiłku. Dlatego elastyczne podejście do ofert urzędu pracy może okazać się kluczowe w znalezieniu stabilnego zatrudnienia.
Jeśli masz wątpliwości dotyczące stażu z urzędu pracy, warunków jego przyjęcia lub konsekwencji odmowy, skorzystaj z profesjonalnych porad prawnych online. Nasi specjaliści pomogą Ci zrozumieć przepisy, ocenić Twoją sytuację i wskazać najlepsze rozwiązanie. Konsultacje odbywają się wygodnie, bez wychodzenia z domu – wystarczy kontakt mailowy lub rozmowa online. Skorzystaj z fachowej pomocy i podejmij świadomą decyzję dotyczącą swojej przyszłości zawodowej.
1. Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy - Dz.U. 2004 nr 99 poz. 1001
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
O autorze: Adam Dąbrowski
Zapytaj prawnika
Kodeks pracy