Szczególne potrzeby pracodawcy

• Autor: Adam Dąbrowski

Pracę w sobotę uzasadniają między innymi szczególne potrzeby pracodawcy. Co to są te szczególne potrzeby? Czy jeżeli szef powie "musisz przyjść w sobotę bo trzeba zrobić coś tam", to już jest ta SZCZEGÓLNA POTRZEBA? Proszę o wyjaśnienie.

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.


Szczególne potrzeby pracodawcy

Szczególne potrzeby pracodawcy

Szczególne potrzeby pracodawcy to określenie bardzo pojemne i w zasadzie należące do uznania pracodawcy.

Tylko szczególnie ekstremalne przypadki mogą być kwestionowane.

Na przykład, sytuacja powtarzającego się zatrudniania pracownika w dni wolne, przy równoczesnym powtarzalnym nie zapewnieniu pracy, co sprowadzać się może do złośliwości ze strony pracodawcy.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Pamiętać trzeba, ze pracownik, zasadniczo, jest obowiązany podjąć pracę na polecenie pracodawcy.

Bezpieczniejsze jest więc ewentualne kwestionowanie zasadności takich poleceń pracy po zastosowaniu się do nich.

Zobacz też: Przerwanie stażu z powodu podjęcia pracy

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Przykłady

Nagłe zamówienie od kluczowego klienta

Firma produkcyjna otrzymała w piątek wieczorem zamówienie od kluczowego klienta, którego realizacja wymaga natychmiastowego przygotowania towaru. Pracodawca zleca zespołowi pracę w sobotę, argumentując, że zrealizowanie zamówienia jest kluczowe dla utrzymania długofalowej współpracy z klientem. W takim przypadku można mówić o szczególnych potrzebach pracodawcy.

 

Awaria systemu informatycznego

W piątek wieczorem w firmie dochodzi do awarii systemu informatycznego, który jest kluczowy dla funkcjonowania przedsiębiorstwa. Pracodawca wzywa dział IT do pracy w sobotę, aby jak najszybciej usunąć usterkę i uniknąć strat finansowych. Taka sytuacja również może zostać uznana za szczególną potrzebę pracodawcy.

 

Sezonowy wzrost sprzedaży

W handlu detalicznym okres przedświąteczny oznacza zwiększone zapotrzebowanie na pracę. Pracodawca może uzasadnić szczególne potrzeby, wymagając od pracowników pracy w soboty w tym okresie, aby sprostać wzmożonemu ruchowi klientów i utrzymać odpowiednią obsługę.

Każdy z tych przykładów ilustruje różne sytuacje, w których szczególne potrzeby pracodawcy mogą być uzasadnione, jednak zawsze należy rozważyć, czy dane polecenie nie narusza przepisów i praw pracowniczych.

Podsumowanie

Szczególne potrzeby pracodawcy to pojemne pojęcie, które może obejmować wiele sytuacji związanych z funkcjonowaniem firmy. W praktyce ich interpretacja należy do pracodawcy, jednak powinna być uzasadniona i nie naruszać zasad współżycia społecznego ani praw pracowniczych. Nagłe zdarzenia, jak awarie czy pilne zamówienia, zazwyczaj mieszczą się w tej definicji, ale powtarzające się, nieuzasadnione wykorzystywanie pracy w dni wolne może budzić wątpliwości. W razie sporu zaleca się najpierw zastosować do polecenia pracodawcy, a następnie ewentualnie kwestionować jego zasadność.

Oferta porad prawnych

Masz wątpliwości, czy polecenie pracy w dni wolne jest zgodne z prawem? Chcesz wiedzieć, jakie masz prawa jako pracownik? Skontaktuj się z naszym zespołem specjalistów! Oferujemy profesjonalne doradztwo prawne w zakresie prawa pracy, pomagamy w rozwiązywaniu sporów z pracodawcą oraz udzielamy wsparcia w egzekwowaniu Twoich praw.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy - Dz.U. 1974 nr 24 poz. 141

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Adam Dąbrowski





Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Kodeks pracy

[Pobierz Kodeks pracy] Z zaznaczonymi zmianami.

Kodeks pracy

[Pobierz ustawę o PIP] Z zaznaczonymi zmianami.

Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

rozwodowy.pl

prawo-mieszkaniowe.info