• Autor: Katarzyna Siwiec
Pod koniec zeszłego miesiąca podpisałem umowę o pracę z pewną firmą, w której data rozpoczęcie pracy przypada na dzień 1 lipca. Teraz otrzymałem inną ofertę pracy na lepszych warunkach. Czy mogę bezproblemowo rozwiązać podpisaną umowę za wypowiedzeniem (tak by okres wypowiedzenia skończył się przed rozpoczęciem pracy)? Jeśli tak, to czy w tej sytuacji firma wystawi mi świadectwo pracy, które będę musiał pokazywać w przyszłości? Kolejną kwestią jest, w jakiej formie powinienem takowe wypowiedzenie złożyć (jeśli jest to możliwe)? Umowę podpisałem za pośrednictwem internetowej platformy do podpisywania umów, a kontaktowałem się do tej pory wyłącznie z działem HR.
Odpowiadając na Pana pytania, wyjaśniam, że może Pan umowę wypowiedzieć. Jak wyjaśnił Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 29 października 2007 r., sygn. akt II PK 56/07, możliwość wypowiedzenia umowy o pracę nie jest uzależniona od nawiązania się między stronami stosunku pracy (rozpoczęcia się okresu zatrudnienia). Okresem wypowiedzenia dokonanego przed nawiązaniem się stosunku pracy jest okres przewidziany w art. 36 § 1 pkt 1 Kodeksu pracy, chyba że pracownik wcześniej pozostawał z tym samym pracodawcą w stosunku pracy lub strony w umowie o pracę przedłużyły ustawowy okres wypowiedzenia tej umowy.
W uzasadnieniu podkreślono, że przed okresem wypowiedzenia dokonanego przed nawiązaniem się stosunku jest okres przewidziany w art. 36 § 1 pkt 1 (ponieważ nie ma okresu zatrudnienia, do którego można by wliczyć ewentualny okres zatrudnienia, o którym stanowi art. 36 § 11), chyba że pracownik wcześniej pozostawał z tym samym pracodawcą w stosunku pracy lub strony w umowie o pracę przedłużyły ustawowy okres wypowiedzenia tej umowy.
Zobacz też: Wypowiedzenie umowy B2B
Tym samym okres wypowiedzenia umowy w Pana przypadku wynosi 2 tygodnie. Zdąży Pan wypowiedzieć zatem umowę przed dniem określonym jako dzień świadczenia pracy.
Przeczytaj też: Czy umowa zlecenie wlicza się do wypowiedzenia
Z treści wyżej powołanego wyroku sądu wynika, że dzień nawiązania stosunku pracy to dzień, w którym rozpoczyna się okres zatrudnienia. Jeżeli zatem wypowie Pan umowę przed dniem 1 lipca, uważam, że pracodawca nie ma obowiązku wystawienia Panu świadectwa pracy.
Art. 30 § 3 Kodeksu pracy stanowi, że oświadczenie każdej ze stron o wypowiedzeniu lub rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia powinno nastąpić na piśmie, dlatego też powinien Pan co do zasady złożyć wypowiedzenie na piśmie i przesłać je na adres siedziby firmy.
Rezygnacja z pracy na rzecz lepszej oferty
Pan Jan podpisał umowę o pracę z firmą X, z datą rozpoczęcia pracy na 1 lipca. Na początku czerwca otrzymał jednak bardziej atrakcyjną ofertę z innej firmy. Zdecydował się wypowiedzieć umowę przed rozpoczęciem pracy. Ponieważ stosunek pracy jeszcze się nie rozpoczął, okres wypowiedzenia wynosił dwa tygodnie, co pozwoliło mu bez problemu zakończyć formalności na czas, a firma X nie miała obowiązku wystawienia świadectwa pracy.
Zmiana planów zawodowych przed rozpoczęciem zatrudnienia
Pani Anna miała zacząć pracę 1 września, ale na dwa tygodnie przed tym terminem dostała propozycję udziału w ważnym projekcie międzynarodowym, który wymagał pełnej dostępności. Wypowiedziała umowę z dotychczasowym pracodawcą, zachowując 2-tygodniowy okres wypowiedzenia, a ponieważ nie rozpoczęła pracy, pracodawca nie musiał wydawać jej świadectwa pracy.
Rezygnacja ze względu na nagłe okoliczności życiowe
Pan Marek podpisał umowę o pracę z datą rozpoczęcia na 1 sierpnia, jednak z powodów rodzinnych musiał zmienić plany i wyjechać za granicę. Zdecydował się wypowiedzieć umowę przed rozpoczęciem pracy, co było możliwe z 2-tygodniowym okresem wypowiedzenia. Pracodawca przyjął wypowiedzenie, a ponieważ Marek nigdy nie podjął pracy, nie otrzymał świadectwa pracy.
Wypowiedzenie umowy o pracę przed rozpoczęciem zatrudnienia jest możliwe, pod warunkiem zachowania odpowiedniego okresu wypowiedzenia. Ponieważ stosunek pracy nie został jeszcze nawiązany, pracodawca nie ma obowiązku wystawienia świadectwa pracy. Wypowiedzenie powinno być złożone na piśmie, zgodnie z wymogami Kodeksu pracy.
Oferujemy profesjonalne porady prawne online oraz pomoc w sporządzaniu pism prawnych, dostosowanych do Twojej sytuacji i potrzeb – szybko, wygodnie i bez wychodzenia z domu. Skontaktuj się z nami, aby otrzymać wsparcie w rozwiązaniu problemów prawnych. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.
1. Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy - Dz.U. 1974 nr 24 poz. 141
2. Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 29 października 2007 r., sygn. akt II PK 56/07
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
O autorze: Katarzyna Siwiec
Radca prawny, absolwentka wydziału prawa Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Od 17 lat pracująca w zawodzie prawnika i udzielająca porad prawnych, od 2010 roku prowadzi własną kancelarię. Specjalizuje się w obsłudze prawnej zarówno przedsiębiorców z różnych branż, jak i osób fizycznych.
Zapytaj prawnika
Kodeks pracy