• Autor: Dorota Kriger
Podczas studiów, przez całe 5 lat, pracowałem u obecnego pracodawcy na podstawie umowy-zlecenia. Po zakończeniu studiów podpisałem umowę na czas nieokreślony. W ten sposób przepracowałem jeszcze 1,5 roku. Teraz niestety muszę zakończyć pracę dla tej firmy, prawdopodobnie za porozumieniem stron. Czy mam prawo domagać się 3-miesięcznego okresu wypowiedzenia? Z firmą byłem de facto związany 7 lat.
Mimo że na okres wypowiedzenia wpływ ma całkowity czas zatrudnienia u danego pracodawcy, to w zatrudnieniu nie uwzględnia się umów cywilnoprawnych, takich jak umowa-zlecenie czy umowa o dzieło. Regulacje tych umów znajdują się w Kodeksie cywilnym, i tylko w niewielkim stopniu zastosowanie do nich mają przepisy Kodeksu pracy.
Zgodnie z art. 36 § 1 K.p. okres wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony jest uzależniony od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy i wynosi:
Zobacz też: Przerwanie stażu z powodu zatrudnienia
„Zatrudnienie” w Kodeksie pracy oznacza wykonywanie pracy na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania lub spółdzielczej umowy o pracę, gdyż zgodnie z art. 2 K.p. pracownikiem jest osoba zatrudniona na podstawie właśnie tych umów. Stąd też nie stosuje się do osoby, z którą podpisano umowę-zlecenie, określenia „pracownik”, tylko „zleceniobiorca”.
Umowa-zlecenie, zgodnie z powyższym, nie jest wliczana w czas zatrudnienia ani nie wpływa na uprawnienia pracownicze. Oznacza to, że w Pana przypadku okres wypowiedzenia będzie wynosił 1 miesiąc, niezależnie od tego, że jest Pan związany z zakładem pracy od 7 lat.
Przeczytaj też: Sekretarz gminy zatrudniony jest na podstawie
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
O autorze: Dorota Kriger
Absolwentka kierunku bankowość w Studium Finansów pod patronatem WSB w Poznaniu, licencjat Wydziału Ekonomicznego Akademii Ekonomicznej w Poznaniu w specjalności ekonomika pracy i zarządzanie kadrami. Od 1999 r. zatrudniona na stanowisku specjalisty do spraw administracji i zamówień publicznych, zajmuje się m.in. sprawami pracowniczymi.
Współpracuje przy pozyskiwaniu funduszy unijnych na realizację inwestycji i rozwój przedsiębiorczości (ukończone studia podyplomowe na Wydziale Ekonomicznym Uniwersytetu Gdańskiego w zakresie „Rozwój regionalny i fundusze strukturalne Unii Europejskiej. Kierowanie projektami”).
Zapytaj prawnika
Kodeks pracy