• Autor: Izabela Nowacka-Marzeion
Mając lat 16 (1984 r.), pomagałem rodzicom w gospodarstwie rolnym, dojeżdżając do szkoły i codziennie wracając do domu. Chciałabym doliczyć te lata do stażu pracy. Przez cały ten czas i przez kolejne lata pomagałem rodzicom, nawet po rozpoczęciu pierwszej pracy w 1987 r. Później część tego gospodarstwa rodzice mi przepisali na własność. Do dzisiaj pracuję w tym gospodarstwie. Czy jest szansa na doliczenie tych 3 lat do stażu pracy? Pytam, ponieważ okres, w którym zacząłem pracować na gospodarstwie, to rok 1984, a nie zmieściłem się do roku 1983, kiedy podobno zmieniły się przepisy.
Wliczenie okresu pracy w gospodarstwie rolnym do pracowniczego stażu pracy jest możliwe, a zasady jej zaliczania określa ustawa z 20 lipca 1990 r. o wliczaniu okresów pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym do pracowniczego stażu pracy (Dz. U. Nr 54, poz. 310). Przywołana ustawa przewiduje trzy możliwości zaliczenia okresów pracy w gospodarstwie rolnym do stażu pracy:
W przedstawionej sprawie wchodziłoby w grę jedynie 3 rozwiązanie.
Zobacz też: Szkoła policealna a staż pracy
Ustawa z 1982 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników definiująca pojęcie domownika, nie wskazuje okoliczności zgłoszenia domownika do ubezpieczenia społecznego i opłacania za niego składek. Natomiast zgodnie z art. 6 pkt 2 ustawy z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników (Dz. U. z 1998 r. Nr 7, poz. 25, ze zm.) – domownikiem jest osoba bliska rolnikowi, która:
Zatem warunkiem zaliczenia okresu pracy w gospodarstwie rolnym do stażu pracy jest, by praca ta wykonywana była stale. W wyroku z dnia 28 czerwca 1994 r. III AUr 206/94 (OSA 1994/7/62) Sąd Apelacyjny w Rzeszowie stanął na stanowisku, że „sam fakt zamieszkiwania wspólnie z rodzicami w gospodarstwie rolnym po ukończeniu 16 roku życia nie daje podstaw dla przypisania takiej osobie statusu domownika. Niewystarczające byłoby również ustalenie, że pomaga on w gospodarstwie rolnym dorywczo, np. w przypadku dwuzawodowca (...). Stała praca w gospodarstwie rolnym wymaga również pewnego psychicznego nastawienia polegającego na wiązaniu się w pewnym okresie czasu z gospodarstwem rolnym i nieszukaniu stałego zatrudnienia poza nim”.
Zgodnie z poprzednio obowiązującą ustawą o ubezpieczeniu społecznym rolników i ich rodzin, w jej artykule 2 czytamy:
„Art. 2. Przez użyte w ustawie określenie:
1) rolnik – rozumie się osobę:
a) prowadzącą gospodarstwo rolne lub dział specjalny samodzielnie albo w charakterze współwłaściciela (współposiadacza) na gruntach stanowiących jej własność lub będących w jej posiadaniu,
b) małżonka rolnika,
2) domownicy – rozumie się członków rodziny rolnika i inne osoby pracujące w gospodarstwie rolnym, jeżeli pozostają we wspólnym gospodarstwie domowym z rolnikiem, ukończyły 16 lat, nie podlegają obowiązkowi ubezpieczenia na podstawie innych przepisów, a ponadto praca w gospodarstwie rolnym stanowi ich główne źródło utrzymania, (…).”
Przeczytaj też: Umowa o staż składki
W opisanym przypadku, jeśli nawet dojazdy z miejsca zamieszkania do szkoły uniemożliwiały pracę codzienną w wymiarze 4 godzin, to taka praca w wakacje była zapewne wykonywana w sposób ciągły.
Aby wykazać pracę w gospodarstwie rodziców, musi Pani przedstawić zaświadczenie o posiadaniu przez nich gospodarstwa, a w przypadku pracy w gospodarstwie w charakterze domownika należy także przedstawić dowód zameldowania we wskazanym okresie. Niewykluczone, że trzeba będzie postarać się również o świadków, np. sąsiadów, którzy potwierdzą, że pracowała Pani na gospodarstwie.
Może Pani w ten sposób wykazać okres pracy w gospodarstwie, który nie będzie się pokrywał z okresem inne pracy. Nie można bowiem dublować okresu pracy i okresu pracy w gospodarstwie rolnym. Zarazem trudno byłoby uznać, że dziecko w gospodarstwie rolnym rodziców nie pracowało, jeśli te okresy nie pokrywały się z okresami pracy zawodowej, a rodzina utrzymywała się jedynie z gospodarstwa. Proszę uwzględnić, że zawsze jeszcze pozostaje kolizja z dojazdami do szkoły i często jest to powód odmowy ZUS zaliczenia danego okresu.
W doktrynie dominuje podgląd, że możliwość zaliczenia pracy do stażu pracy jest niezależna od wymiaru czasu poświęconego na tę pracę. Wyłączeniu podlegają takie sytuacje, w których praca z przyczyn obiektywnych nie mogła być w ogóle wykonywana, czyli na przykład gdy dana osoba pobierała naukę w szkole poza miejscem zamieszkania i do tego mieszkała w internacie albo w domu studenckim. Jeśli domownik codziennie wracał po kilku godzinach szkoły do domu, to minimum 4 godziny pracował na gospodarce. Zasadniczo tak jest to przyjmowane.
Zatem odpowiadając na Pani pytanie – można zaliczyć okres pracy po 1984 roku do pracowniczego stażu pracy pod warunkiem spełnienia wyżej wymienionych kryteriów.
Pan Marek od 1985 roku, mając 17 lat, codziennie po szkole wracał do rodzinnego gospodarstwa i pomagał w pracy polowej oraz przy zwierzętach. Choć nie był nigdzie formalnie zatrudniony, całe życie mieszkał z rodzicami i aktywnie pracował na roli. Gdy po latach starał się o zaliczenie tego okresu do stażu pracy, musiał przedstawić świadków i zaświadczenia, że rzeczywiście był domownikiem i stale pracował w gospodarstwie.
Pani Teresa, po ukończeniu szkoły w 1986 roku, nie podjęła zatrudnienia, lecz pozostała z rodzicami na wsi. Przez kilka lat prowadziła z nimi gospodarstwo, zanim formalnie została jego właścicielką. Choć nie płaciła składek, udało jej się zaliczyć ten czas do stażu pracy, bo udowodniła, że gospodarstwo było jej głównym źródłem utrzymania.
Pan Andrzej w latach 1984–1987 uczył się w technikum oddalonym o 15 km, ale codziennie wracał do domu i pomagał rodzicom. Praca była stała, choć dorywcza w ciągu tygodnia i intensywna w weekendy oraz wakacje. Mimo oporu ZUS, udało mu się wykazać status domownika i doliczyć ten okres do stażu dzięki meldunkowi, zaświadczeniu o gospodarstwie i zeznaniom sąsiadów.
Zaliczenie pracy w gospodarstwie rolnym do pracowniczego stażu pracy po 1983 roku jest możliwe, ale wymaga spełnienia konkretnych warunków. Kluczowe znaczenie ma udowodnienie, że praca była wykonywana w charakterze domownika – stale, na rzecz rodziny, bez wynagrodzenia i bez innego zatrudnienia. Choć dojazdy do szkoły mogą być przeszkodą, nie wykluczają one automatycznie możliwości zaliczenia takiego okresu do stażu pracy, jeśli praca w gospodarstwie była regularna i potwierdzona odpowiednimi dowodami.
Potrzebujesz pomocy w ustaleniu prawa do zaliczenia pracy w gospodarstwie rolnym do stażu pracy? Skorzystaj z naszych porad prawnych online – szybko, wygodnie i bez wychodzenia z domu. Przeanalizujemy Twoją sytuację, pomożemy zgromadzić potrzebne dokumenty i wskażemy, jak skutecznie dochodzić swoich praw.
1. Ustawa z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników - Dz.U. 1991 nr 7 poz. 24
2. Wyrok Sądu Apelacyjnego w Rzeszowie z dnia 28 czerwca 1994 r. III AUr 206/94
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
O autorze: Izabela Nowacka-Marzeion
Magister prawa, absolwentka Wydziału Prawa Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Doświadczenie zdobyła w ogólnopolskiej sieci kancelarii prawniczych, po czym podjęła samodzielną praktykę. Specjalizuje się w prawie cywilnym, rodzinnym, pracy oraz ubezpieczeń społecznych. Posiada bogate doświadczenie w procedurach administracyjnych, prawem budowlanym oraz postępowaniach cywilnych. Prywatnie interesuje się sukcesją i planowaniem spadkowym oraz zabezpieczeniem firm.
Zapytaj prawnika
Kodeks pracy